Design of fractal based monopole antenna array with ultra-mutual coupling reduction for MIMO applications
  1. Tez No: 611210
  2. Yazar: ZAINAB JASIM MOHAMMED AL-DULAIMI
  3. Danışmanlar: DR. DOĞU ÇAĞDAŞ ATİLLA, DOÇ. DR. TAHA ELWI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu tezde, MIMO uygulamaları için, üçüncü dereceden bir Hilbert Şeklinde Reddetme Bandı (HSRB) fraktalını esas alan bir menderes çizgisi monopol anten dizisi tasarımı önerilmiştir. Anten dizisi [32], Wi-Fi uygulamalarına uyması için 2.45GHz'de çeyrek dalga boyu (λ / 4) bir mikro-şerit hat transformatörü ile beslenen iki tek kutuplu anten anteninden yapılmıştır. Anten yapısı, 1 mm kalınlığında bir FR4 substratı üzerine basılmıştır. Zemin düzlemi, önerilen HSRB yapısı ile substratın arka profiline monte edilmiş olarak tespit edilir. HSRB yapısının sınırlı bir alanda önerilen anten elemanları arasındaki karşılıklı eşleşmeyi azaltmak için önerilmiştir [32]. Dahası, antenin uzak bölgesindeki radyasyon çeşitliliğini arttırmak için, mender hattının yönü zıt bir yöne doğru eğridir. Bu nedenle, karşılıklı birleşme, yüzey dalgası etkileri nedeniyle maksimum korelasyon faktörü, 1. radyasyon çeşitlilik katsayısı 1 olan 2.45GHz'de yaklaşık 0.02 olarak bulunur. Önerilen anten tasarımı, mükemmel eşleşme bant genişliği, | S11 |
Özet (Çeviri)
In this thesis, a design of meander line monopole antenna array based on a Hilbert-Shaped Reject Band (HSRB) fractal of the third order is proposed for MIMO applications. The antenna array [32] is constructed from two monopole antennas of meander lines that are fed with a quarter wavelength (λ/4) micro-strip line transformer at 2.45GHz to suit the Wi-Fi applications. The antenna structure is printed on an FR4 substrate of 1mm thickness. The ground plane is defected with the proposed HSRB structure as mounted on the back profile of the substrate. The HSRB structure is proposed to reduce the mutual coupling between the proposed antenna elements within a limited area [32]. Moreover, the direction of the mender line is curved toward an opposite direction to increase the radiation diversity at the antenna far-field. Therefore, the maximum correlation factor due to the mutual coupling, surface wave effects, is found about 0.02 at 2.45GHz with a radiation diversity coefficient of 1. The proposed antenna design is fabricated to achieve excellent matching bandwidth, |S11|