Türkiye'deki yabancı uyruklu yükseköğrenim öğrencilerinin yaşam memnuniyeti, sosyo-ekonomik ve mesleki problemleri
Life satisfaction socio-economic and occupational problems of foreign higher education students in Turkey
  1. Tez No: 611209
  2. Yazar: AKRAM MAHAMAT SALEH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. H. SERDAR ÖĞE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu araştırmada Türkiye'deki yabancı uyruklu yükseköğrenim öğrencilerin yaşam memnuniyeti, sosyo-ekonomik ve mesleki problemleri incelenmiştir. Bu bağlamda Türkiye'de eğitim gören Çad uyruklu öğrenciler bu araştırmanın evrenini oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise 307 Çadlı öğrenci oluşturmaktadır. Araştırma neticesinde elde edilen verilere göre, Sosyal ve Kültürel Sorunlar ile Ekonomik ve Eğitim Sorunları arasında pozitif yönlü orta güçlü bir ilişki bulunmaktadır. Sosyal ve Kültürel Sorunlar ile Yaşam Memnuniyeti arasında negatif yönlü çok zayıf bir ilişki bulunmaktadır. Ekonomik ile Eğitim Sorunları arasında pozitif yönlü zayıf bir ilişki bulunmaktadır. Eğitim Sorunları ile Yaşam Memnuniyeti puanı arasında pozitif yönlü çok zayıf bir ilişki bulunmaktadır. Regresyon analizi sonuçlarına göre, Yaşam Memnuniyetinin Sosyal ve Kültürel Sorunlar ve Eğitim Sorunlar puanlarından etkilenmesinin testi için kurulan modeller anlamlıdır. Sosyal ve Kültürel Sorunlar Yaşam Memnuniyetini negatif yönde etkilemektedir. Eğitim Sorunları Yaşam Memnuniyetini pozitif yönde etkilemektedir. Yapılan fark analizleri sonuçlarına göre cinsiyet, medeni durum, yaş, kardeş sayısı, ailenin Türkiye'de olma durumu, Türkiye'de bulunma süresi ve ders başarısı grupları bakımından istatiksel olarak anlamlı sonuçlara ulaşılmıştır. Analiz sonuçlarına göre gelir ve eğitim durumu grupları bakımından istatistiksel olarak anlamlı fark bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, life satisfaction, socio-economic and vocational problems foreign students in Turkey have been studied. In this context, Chad national students studying in Turkey constitute the universe of this research. The sample of the study consists of 307 students from Chad. According to the data obtained from the research, there is a positive medium relationship between Social and Cultural Problems and Economic and Education Problems. There is a very weak negative relationship between Social and Cultural Problems and Life Satisfaction. There is a weak positive relationship between economic problems and Educational Problems. There is a very weak positive relationship between Educational Problems and Life Satisfaction. According to the results of the regression analysis, the models established to test the effects of Social and Cultural Problems and Education Problems on Life Satisfaction are significant. The Social and Cultural Problems negatively affect the Life Satisfaction. Education Problems has a positive effect on Life Satisfaction. According to the results of the comparison analysis statistically significant difference have been found in terms of gender, marital status, age, number of siblings, the condition whether the participants' family lives in Turkey or not, how long the participant lives in Turkey and academic achievement of the participants. According to the results of the analysis, no statistically significant difference was found in terms of income and education groups.