IMF ve IMF Türkiye ilişkileri (1947-1996)
IMF and IMF Turkey relationships (1947-1996)
- Tez No: 61122
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ÖZYURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
ÖZET Milletlerarası Para Fon'u (IMF), Amerika Birleşik Devletleri New Hampshire' e bağlı Bretton Woods Kasabası'nda düzenlenen konferansta planlandıktan sonra, 1944 yılında, 44 ülke tarafından kurulmuştur. Düzenlendiği yerin isminden dolayı Bretton Woods Sistemi olarak isimlendirilir. Başlangıçta sabit kura bağlı iken, 19 Mart 1973 tarihinde sistemin yıkılmasından sonra, sabit ve dalgalı kurlar karışımı bir sistem1 e geçilmiştir. Türkiye IMF' nin bir üyesi olarak, 11 Mart 1947 tarihinde resmen sisteme katılmıştır. IMF' nin altı amacı kısaca üyesi olan ülkelerde döviz kuru istikran sağlanmasının ve tüm kısıtlamaların kaldırılmasının başarılmasını ve uygulamanın devam ettirilmesini, paralara konvertibilite kazandırılmasını hedefler. Bir üye ülkeden, parasındaki kısıtlamaları ve benzer uygulamaları sınırlayan kuralları kabul etmesi ve çok taraflı ödemeler sistemini ihdas ederek devam ettirmesi için sadece Fon'un onayı ile değişebilen SDR değerlendirme sepetine bağlı olarak parasının itibari değerini tespit etmesi istenir. Kuruluşundan bugüne kadar IMF ve Türkiye arasında çok sıcak ilişkiler ihdas edilmiştir. IMF ve Türkiye arasında 16 Stand-by düzenlemesi yapılmış ve Türkiye üye oluşundan beri ödemeler dengesi güçlüklerini aşmakiçin IMF kaynaklarından doğrudan ve diğer kaynaklardan da dolaylı olarak pek çok kredi kullanmıştır ve kullanmaya da devam etmektedir. IMF - Türkiye ilişkileri bakımından Meksika ve Türkiye arasında pek çok ekonomik benzerlikler vardır. Meksika ve Türkiye'nin uyguladıkları yapısal istikrar paketleri: Örneğin, Türkiye'nin 24 Ocak 1980 ve 05 Nisan 1994 Kararlan olarak bilinen yapısal istikrar paketleri Meksika'nın istikrar paketleriyle birbirlerine çok benzemektedirler. Türkiye' ye IMF tarafından pek çok kaynak kullandırılmasına rağmen Türk ekonomisi henüz istikrara kavuşamamıştır.
Özet (Çeviri)
03. SUMMARY International Monetary Fund (IMF) was founded in 1944 by 44 countries after having been designed at a conference held in Bretton Woods, New Hampshire, U.S.A. Because of the name of the place where held it is named as Bretton Woods System. While the system was based on fixed exchange rates at first, after the system was broken down on 19 March 1973, currency system has been mixture of fixed and floating exchange rates. Turkey was officially jointed to the system on 11 March 1947 as a member of the International Monetary Fund. IMF's six purposes involve, in brief, the achievement and maintenance of exchange rate stablity, all freedom from restrictions, and convertibility of currencies. A member is required to establish a par value for its currency in terms of SDR valuation basket, which it could change only with the approval of the Fund, to accept certain rules limiting its exchange restrictions and similar practices, and to establish and maintain a multilateral system of payments. There have been very cordial relations between IMF and Turkey until today since the date of its foundation. 16 Stand-by Arrangements have been held between IMF and Turkey, and Turkey has directly used so many credits from IMF's sources and indirectly the other sources for its difficulties of balance of payemets, since its membership. KThere are a lot of economical similarities between Mexico and Turkey in the context of relations with IMF. The Structural stability packages of Mexico and Turkey undertaken so far are very similar with each other. For example, the Turkish structural stability packages which are known as“24 Ocak 1980 and 05 Nisan 1994 Kararları”are very similar to with Mexico's structural stability packages. In spite of the fact that Turkey has used so many sources by IMF, Turkish Economy hasn't been able to establish stability yet.