Invastigation of size reduction technique of microstrip patch antenna with saw teeth slots
- Tez No: 611220
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇAĞATAY AYDIN, DR. ÖĞR. ÜYESİ DOĞU ÇAĞDAŞ ATİLLA
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
 - Yıl: 2019
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 69
Özet
Günümüzde, mobilite söz konusu olduğunda, kablosuz cihazların kullanımı artmaktadır; cihazların boyutlarının azaltılmasının yanı sıra devrelerin, devre parçalarının ve antenlerin minyatürleştirme teknikleri yaygın hale geliyor. Bununla birlikte, boyut küçültmenin mobil cihazın çalışma frekansları üzerinde bir etkisinin olmaması gerektiği belirtilmelidir. Bu çalışmada, kablosuz uygulama için dikdörtgen mikroşerit yama anteninin (RMSPA) minyatürleştirme tekniğinin pratik bir yaklaşımı, kesikli diş biçiminde yarıklar içinde yuvalar yapılarak dikdörtgen mikroşerit yama anteninin (RMSPA) boyutlarını küçültmek için verilmiştir. Kusurlu toprak9 9 yapı (DGS) testere dişleri yama anteninin (STPA) kazancını arttırmak için kullanılır. Dikdörtgen mikro şerit yama anteni (RMSPA), substrat olarak FR-4 ile bakırdan yapılmış dikdörtgen metalik bir yamadan oluşuyordu. İç beslemeli besleme çizgisi bir besleme tekniği olarak kullanılır. (RMSPA) -24.06 dB dönüş kaybına sahip ve 2.624 GHz frekansında 3.21 kazanırken, (STPA) -12.76 dB dönüş kaybına sahip ve 1.824 GHz frekansında -4.97 kazanıyor. Geliştirilmiş (STPA) -19.94 dB geri dönüş kaybına sahiptir ve 1.778 GHz frekansında 2.14 kazanmaktadır. Bu yaklaşımı kullanarak,% 75 oranında minyatürleşmeye ulaşılır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, there is increased use of wireless devices, when the mobility is concerned; the miniaturization techniques of circuits, circuit parts, and antennas are become common besides reducing the dimensions of the devices. However, it ought to be noted that the dimensions reduction should not have any effect on the operating frequencies of the mobile device. In this work, a practical approach of miniaturization technique of rectangular microstrip patch antenna (RMSPA) for wireless application is given to miniaturize the dimensions of a rectangular microstrip patch antenna (RMSPA) by making slots in the patch in the form of saw teeth. Defected ground9 9structure (DGS) is used to enhance the gain of the saw teeth patch antenna (STPA). The rectangular microstrip patch antenna (RMSPA) comprised of a rectangular metallic patch that made of copper with FR-4 as a substrate. Inset-fed line is used as a feeding technique. (RMSPA) has a return loss of -24.06 dB and gain 3.21 at the frequency 2.624 GHz, while (STPA) has a return loss of -12.76 dB and gain -4.97 at the frequency 1.824 GHz. The enhanced (STPA) has a return loss of -19.94 dB and gain 2.14 at the frequency 1.778 GHz. By using this approach, a miniaturization of 75% is reached.