Bypassing the signal imperfections by means of wireless PID controller
- Tez No: 611231
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN NURİ UÇAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu yazı, 'kablosuz sinyal iletimi''nde yaşanabilecek sorunların üstesinden gelmek amacıyla, kaynak ve kullanıcı cihaz arasındaki akışın denetlenmesi hakkındadır. Sinyalde kesinti veya data kaybı gibi durumları, sürekli kontrol edebilmek için; Kablosuz PID denetleyicisi kullanılmalıdır. PID denetleyici basitliği ve güvenilirliği nedeniyle endüstriyel uygulamalarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Çoğu uygulamada kontrolör izleyiciden çok uzak mesafede olduğundan, iletilen sinyallerde birçok farklı zorluk meydana gelebilir. Değişken gecikmeler ve paket kaybı, kablosuz kontrol sistemleri'nin esas zorluklarıdır. Bu sorunları atlamak için Bu makale konsolun kendisini benimsemeye odaklanacak, RF link ve sunulan sistemin kalbi olan Mikrodenetleyicinin rolü sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
To achieve the continuation of industrial operations of all kinds, the engineers and designers considerable effort for improving the performance of the wired and wireless controllers, that can PID controller device be a best of them, where operation basic theory depends on the proportional (P), Integral (I) and derivative (D) mathematical logic in order to decides a data that make the control in process more reliability with much effectiveness. In many of PID applications, the controller be too far from monitoring room, and most often a device is wireless to reduction of deployment and maintenance costs, large flexibility and possible keeping of safety. But many challenges are facing the required performance of operation such as time delays and packet loss which regarded as a big challenge and needs to be solved. This study will focus on dependence of the controller on itself to bypass wireless transmission problems by adopting the principle of comparing between the data which have been measured (by sensor) and received (by wireless equipment), where the introduced system consists of microcontroller which presents the heart of proposed system and RF link.