Güneş enerjili kurutma sistemlerinin çekirdeksiz kuru üzüm üretimine etkileri
Effects of solar drying systems on seedless dried grape production
- Tez No: 611257
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ALTINDİŞLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Çekirdeksiz üzüm ülkemizde sadece Ege Bölgesi'nde yetiştirilmekte ve üretimin büyük bir kısmı kurutularak değerlendirilmektedir. Ege Bölgesi'nde sergi yerleri olarak beton ve poliprolen kanaviçe ve yüksek sistem sergiler kullanılmaktadır. Bu araştırma 2016 – 2017 yıllarında Manisa ili Güzelköy Asmalık Tımarı' nda gerçekleştirilmiştir. Denemede % 3' lük ve % 5' lik bandırma çözeltisi ve bir tanesi güneş panelli bir tanesi güneş panelsiz olmak üzere 2 adet sera kullanılmıştır. Denemede güneş paneli desteği olan ve güneş paneli desteği olmayan seralarda üzüm kurutma işleminin süresi ve üzümdeki en önemli kalite kriterlerinden olan renk değerlerini karşılaştırma imkanı oluşturulmuştur. Kontrol grubu olarak belirlenen açık yer sergisinde de kuruma süresi ve renk değerlerinin serada kurutulan üzümlerle karşılaştırılması sağlanmıştır. Çekirdeksiz üzüm örneklerinde % ağırlık azalışı ve % nem kayıpları tespit edilmiştir. Kuruma süresi boyunca meteorolojik gözlemler yapılmış, sera içi nem ve ısısı sıcaklık kaydediciler ile kayıt altına alınmıştır. Kurutma sistemleri arasındaki farkları analiz edebilmek için tane rengi (L, a*, b*, chroma, Hue açısı), pH, TA, %SÇKM kriterleri analiz edilmiştir. Güneş paneli desteği olan serada panel desteği olmayan seraya göre beklenilen daha kısa sürede kuruma gerçekleşmemiş olmasına rağmen katlı tel sergilerde gerçekleşen kuruma süresinden yaklaşık 6 – 7 gün kadar daha kısa sürede kuruma gerçekleşmiştir. Sera içeresinde kurutulan üzümler, olumsuz çevre şartlarından (toz, toprak, yağmur) korunmakla birlikte açık yer sergilerinin göstermiş olduğu kurutma performansını yakalamıştır. Ayrıca sera içerisinde kurutulan üzümler açık alanda kurutulan üzümlere göre daha açık renkte olduğu da gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Seedless grapes are grown in our country only in the Aegean region and a large part of the production is evaluated by drying. In the Aegean region, concrete and polyprolene canavice and high system exhibitions are used as exhibition places. This research was conducted in Güzelköy Asmalık Groymari in Manisa province in 2016 – 2017. In the experiment, 3% and 5% bandırma solution and 2 greenhouses, one with solar panels and one without solar panels were used. In the experiment, the time of grape drying process in greenhouses with solar panel support and without solar panel support and the possibility of comparing the color values which are one of the most important quality criteria in grapes were created. The dry time and color values were compared with the grapes dried in the greenhouse in the open Place exhibition, which was determined as the control group.% Weight decrease and % moisture loss were detected in seedless grape samples. During the drying period, meteorological observations were made and humidity and temperature in the greenhouse were recorded with temperature recorders. To analyze the differences between drying systems, grain color (L, a*, b*, Croma, Hue angle), pH, TA, %SÇKM criteria were analyzed.Although the greenhouse with solar panel support did not dry in a shorter time than expected compared to the greenhouse without panel support, the drying period of the floored wire exhibitions was approximately 6 – 7 days shorter than the drying period.The grapes dried in the greenhouse are protected from adverse environmental conditions (dust, soil, rain) but have captured the drying performance shown by the outdoor exhibitions. It has also been observed that grapes dried in the greenhouse are lighter in color than grapes dried in the open area.