Konik metrik uzaylar üzerine
On cone metric spaces
- Tez No: 611261
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL ÇAKSU GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Topoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu tez çalışması dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde tezin konusu tanıtılmış, ikinci bölümde ise bu çalışmada kullanılan temel tanım ve teoremlere yer verilmiştir. Üçüncü bölümde, Huang ve Zhang tarafından, 2007 yılında tanımlanan, metrik uzayların genellemesi olan konik metrik uzaylar kavramıyla ilgili temel tanım ve teoremler ele alınmıştır. Dördüncü bölümde I ve I-yakınsaklık ile I* ve I*-Iraksaklık kavramları verilmiş ve bu kavramlar konik metrik uzaylarda da incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of four chapters. In the first chapter, the subject of the thesis is introduced, in the second chapter devoted to basic definitions and theorems that are used in this study. In the third chapter, the fundamental definitions and theorems related the cone metric spaces which is one of the generalizations of metric spaces and was introduced in 2007 by Huang and Zhang are handled. In fourth chapter, the concept of I and I-convergence, I* and I*-divergence are introduced and this concepts also are investigated on cone metric spaces.