Titanyumun lazerle işlenmesinde deformasyonun deneysel olarak incelenmesi ve ısıl analizi
Experimental investigation and thermal analysis of deformation in laser processing of titanium
- Tez No: 611260
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ETEM SAKLAKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Titanyum malzeme hafif, dayanıklı, korozyon direnci yüksek ve biyo-uyumlu olması nedeniyle havacılık, medikal, savunma vb. sektörlerde yaygın olarak kullanılmaktadır. Lazer ile işlenmesi sırasında, mekanik yöntemlere göre temassız olması avantaj sağlarken, işlem gören parçaları ısıl girdilere maruz bırakır. Bu ısıl girdiler titanyum vb. ısıl iletimi zayıf malzemelerin imalat süreçlerinde kalıcı deformasyonlara sebep olabilmektedir. Bu tezde CP Titanyum Grade 2 malzemenin lazer ile işlenmesi sırasında oluşabilecek deformasyonlar deneysel olarak incelenmiş ve termomekanik sayısal analizi gerçekleştirilmiştir. Titanyum malzemenin lazer ile işlenmesinde çarpılma, lazer ile şekil verilmesinde şekillendirmeye neden olan bu deformasyonlar ilişkilendirilerek deneyler yapılmış ve FEM analizi gerçekleştirilmiş, deneysel sonuçlarla karşılaştırılmıştır. Oluşturulan model ve yapılan deneyler ile lazer işlemede deformasyonların araştırılmasına ve ön görülebilmesine yönelik çalışmalara katkı sunmak amaçlanmış ve elde edilen sonuçların uyumu hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Titanium material is lightweight, durable, high in corrosion resistance and biocompatible, thus it is widely used in the aviation, medical, defense etc. sectors. In these applications, laser processing is advantageous as it's non-contacting compared to mechanical methods, at the same time it causes thermal input in the processed parts. The thermal inputs may cause permanent deformations in manufacturing processes of materials with poor thermal conduction as titanium and so on. In this thesis, the deformations that occur during laser processing of CP Titanium Grade 2 material are investigated experimentally and numerically with thermo-mechanical analysis. Experiments were carried out by correlating these deformations which caused distortion in laser processing and forming in laser forming of titanium material and FEM analysis were performed and compared with experimental results. It was aimed to contribute to the studies of deformations and their prediction in laser processing and the corelation of the obtained results was calculated with the model and experiments.