Alopesi areata olgularında serum granulizin değerlerinin klinik aktivite ile korelasyonu
Correlation between serum granulysin levels and clinical activity in patients with alopecia areata
  1. Tez No: 611396
  2. Yazar: MUAZZEZ ÇİĞDEM OBA KAYMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERVER SERDAROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaçlar: Alopesi areata yama tarzında veya yaygın olarak non-sikatrisyel saç kaybına neden olabilen sık görülen otoimmün bir hastalıktır. Alopesi areata gelişiminde anagen kıl folikülünün sitotoksik T hücreleri tarafından hasara uğratılması suçlanmaktadır. Granulizin, sitotoksik T hücrelerinden salgılanan sitolitik bir protein olup bu hücrelerin aktivitesi arttığında kanda yüksek oranlarda bulunur. Bu çalışmada granulizin proteininin alopesi areata patogenezindeki rolü değerlendirilmiştir. Gereç ve Yöntem: Haziran 2018 ve Ocak 2019 tarihleri arasında Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıkları saç polikliniğine başvuran alopesi areata hastalarında tedavi başlanan olgularda serum granulizin değerlerinin değişimi değerlendirilmiştir. Hastalardan ilk başvuruda ve uygun tedavinin 6.ayında serum granulizin seviyeleri not edilmiştir. Bulgular: Klinik olarak alopesi areata tanısı konan 16'sı kadın, 22'si erkek 38 hasta çalışmayı tamamladı. Ortalama yaş 27.13±8.53 olarak saptandı. Ortalama SALT skoru 81.42±25.59 idi. Alopesi areata tanılı hastalar ile alopesi totalis/universalis tanılı hastalar karşılaştırıldığında tedavi öncesi serum granulizin değerleri arasında anlamlı fark (p=0.004, Z=2.778) tespit edildi. Otuz üç hastaya tofasitinib, 5 hastaya topikal immünoterapi tedavisi başlanmıştı. Tofasitinib tedavisi verilen hastaların 20'sinde, topikal immünoterapi uygulanan hastaların 3'ünde 6.ayda SALT skorunda en az % 50 düzelme saptandı. Tedavi edilen 38 hastanın tedavi öncesi ortalama serum granulizin değeri 1.27 ±0.64 ng/ml iken tedavinin 6.ayında ortalama granulizin değeri 0.87±0.47 ng/ml idi.
Özet (Çeviri)
Aim: Alopecia areata is a common autoimmune condition characterized by patchy or sometimes diffuse non-scarring alopecia. Cytotoxic T cells attacking anagen hair follicles are implicated in the development of alopecia areata. Granulysin is a cytolytic protein expressed by cytotoxic T cells and its serum levels correlate with activity of these cells. In this study, we investigated the role of granulysin protein in the pathogenesis of alopecia areata. Material and method: We evaluated the change in serum granulysin levels in alopecia areata patients who applied to Cerrahpasa Medical Faculty Dermatology and Venereology Department Hair Diseases Unit between June 2018 and January 2019. Serum granulysin levels were noted in first visit and after 6 months of appropriate therapy. Results: Thirty-eight patients, including 16 females and 22 males, clinically diagnosed with alopecia areata completed the study. Mean patient age was 27.13±8.53. Mean SALT score was 81.42±25.59. Pre-treatment serum granulysin levels showed significant difference between patients with alopecia areata and patients with alopecia totalis/universalis (p=0.004, Z=2.778). Thirty-three patients were treated with tofacitinib and 5 patients were treated with topical immunotherapy. Twenty patients treated with tofacitinib and three patients treated with topical immunotherapy had at least %50 improvement in their SALT scores after 6 months of treatment. Pre-treatment mean serum granulysin value of 38 patients was 1.27 ±0.64 ng/ml, whereas mean granulysin level was 0.87±0.47 ng/ml at 6th month of therapy. Wilcoxon test revealed highly significant difference between pre and post treatment serum granulysin levels.