Akreditasyon süreçlerinde iş zekâsı uygulaması: Bir kamu kurumu örneği
Application of business intelligence for acccreditation processes: An example of a public institution
  1. Tez No: 611406
  2. Yazar: BİRSEN YÜKSEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUTLU TAHSİN ÜSTÜNDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Bilişim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışma kapsamında, akreditasyon süreçlerinde bilirkişi ihtiyacının öncelikli olduğu teknik uzmanlık alanlarının belirlenmesi süreci analiz edilerek, bu süreçte ihtiyaç duyulan bilgiler için Microsoft Power BI iş zekâsı uygulaması ile çeşitli raporlar geliştirilmiştir. Bu bağlamda bir kamu kurumu bünyesindeki mevcut veri kaynaklarından yararlanılarak veriler işe koşulmuş ve yöneticilere karar verme süreçlerinde objektif girdi sağlanması için örnek bir uygulama geliştirilmiştir. Bu uygulama kurum karar alıcılarının kültürel olarak saklanan verilerin işe koşulmasına dair olumlu tutum geliştirmelerine destek olmuş, bu tür uygulamaların artmasına yönelik talepler artmıştır. Bunlara ek olarak geliştirilen iş zekâsı uygulamasının etkililiğine yönelik araştırmacı tarafından hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığı ile 5 kişi ile yapılan görüşme verileri incelenmiştir. İnceleme sonunda kullanıcıların bilgi işlem birimine bağımlı kalmadan rapor kriterlerini değiştirerek esnek raporlar hazırlayabilmesi, raporda kullanılan grafik türlerini ihtiyaçlarına göre değiştirebilmeleri, grafikleri görsel olarak düzenleyebilmeleri uygulamanın güçlü yönleri olarak tespit edilmiştir. Uygulamanın başlıca zayıf yönleri olarak; uygulamanın diğer iş uygulamalarıyla bütünleştirilememesi, kullanıcıların mevcut veri kaynaklarının veri yapısını bilmesi gerekliliği, bazı konularda ileri Excel bilgisi gerekmesi gibi hususlar belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this study, the process of identifying the technical expertise areas in which the expert needs is a priority was analyzed and various reports were developed with Microsoft Power BI business intelligence application for the information needed in this process. In this context, the existing data sources within a public institution were utilized and a sample application was developed to provide objective input to managers in decision making processes. This application helped the decision makers of the organization to develop a positive attitude towards the utilization of stored data for their business and the demands for such practices increased. In addition to that, in order to measure the effectiveness of the business intelligence application developed, the data of interviews with 5 people were examined through the semi structured interview form prepared by the researcher. Through the examination, the strengths of the application were determined as; users can prepare flexible reports by changing the report criteria without being dependent on the information processing unit, change the types of graphics used in the report according to their needs, and edit the graphics visually. On the other hand, the main weak parts of the application were stated as; the application cannot be integrated with other business applications, users need to know the data structure of the existing data sources and users need advanced Excel knowledge in some cases.