Psi-integrallerinin bazı sınıflarında yaklaşım özelliklerinin belirlenmesi
Determination of approach properties in some classes of psi- integrals
- Tez No: 611407
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR DEĞER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu tez çalışmasında ele alınan problem Kolmogorov-Nikol'skii problemleri olarak bilinen, \[{{\mathcal{E}}_{n}}(\mathfrak{A},\,{{U}_{n}}(f;\cdot)):=\underset{f\in\mathfrak{A}}{\mathop {\sup }}\,{{\| f( \cdot )-{{U}_{n}}( f;\cdot ) \|}_{X}}\] değeri için asimptotik eşitliğin elde edilmesi üzerinedir. Yani, $X$ uzayının $\mathfrak{A}$ sınıfı üzerinde verilen bir ${{U}_{n}}(f;\cdot)$ metodu için, $\varphi (n)=\varphi(n,\mathfrak{A} )$ fonksiyonu açık formda belirlenerek $n\to \infty $ iken \[{{\mathcal{E}}_{n}}( \mathfrak{A},{{U}_{n}}( f;\cdot ) )=\varphi ( n )+O( \varphi ( n ) )\] şeklindeki asimptotik eşitliğin elde edilmesidir. Bu bakış açısı altında $C_{\infty }^{{\bar{\psi }}}$ sınıfından olan fonksiyonlara genelleştirilmiş Zygmund metodu, Woronoi-Nörlund metodu ve Riesz metodu ile Kolmogorov-Nikol'skii problemi ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The problem discussed in this thesis is to obtain asymptotic equation for the values \[{{\mathcal{E}}_{n}}(\mathfrak{A},\,{{U}_{n}}(f;\cdot)):=\underset{f\in\mathfrak{A}} {\mathop{\sup }}\,{{\| f( \cdot )-{{U}_{n}}( f;\cdot ) \|}_{X}}\] known as Kolmogorov-Nikol'skii problems. That is, we say that the Kolmogorov-Nikol'skii problem is solved for a given ${{U}_{n}}( f;\cdot )$ method on the $\mathfrak{A}$ class of space $X$ if a function $\varphi ( n )=\varphi ( n,\mathfrak{A} )$ such that \[{{\mathcal{E}}_{n}}( \mathfrak{A},{{U}_{n}}( f;\cdot ) )=\varphi ( n )+O(\varphi(n) )\] as $n\to \infty $ is found in the explicit form. Under the perspective given above, we investigate the Kolmogorov-Nikol'skii problem by the generalized Zygmund method, Woronoi-Nörlund method, Riesz method for the functions belonging to the class $C_{\infty }^{{\bar{\psi }}}$.