Ayak bileği kırıklarının cerrahi sonrası en az 2 yıllık takiplerinde plantar basınç, denge ve fonksiyonel durumunun değerlendirilmesi
Evaluation of plantar pressure, balance, and functional status in surgical follow-ups of ankle fractures lasting at least 2 years
  1. Tez No: 882516
  2. Yazar: HAYATİ HÜROL TÜRKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDİNÇ ESEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Giriş: Ayak bileği kırıkları günlük rutinde en sık görülen kırıklardan biri olup kırık insidansı yaklaşık %9'dur.Malleol kırıkları ayak bileği kırıklarının yaklaşık üçte ikisini oluşturur. Ayak bileği kırıkları en çok yaşlı osteoporotik kadın hastalarda görülmekle birlikte son dönemde genç erkek hastalarda da görülme sıklığı artmıştır. Ayak bileği kırıkları için farklı sınıflandırmalar tanımlanmıştır. Bu sınıflandırmalardan, kırığın mekanizmasını temel alan Lauge-Hansen, lateral malleolün kırılma seviyesini temel alan Weber/AO en sık kullanılanlardır. Tedavide temel hedef, anatomik redüksiyonu sağlayarak ağrısız, fonksiyonel ve dengeli bir ayak bileği elde etmektir. Stabil kırıklar konservatif takip edilebilirken, instabil kırıklara cerrahi gerekmektedir. Ayak çok sayıda bağında katıldığı kompleks bir eklemdir. Bu nedenle yaralanmalarında bağlarda hasar görebilmektedir. Sindesmoz ve deltoıd bağ hasarı sıklıkla ayak bileği yaralanmalarına eşlik etmektedir. Bu iki bağın stabilizasyonu ayak bileğinin anatomik yapısı için son derece önemlidir. Kırıklar sonrası bağlar, eklem kapsülü ve buna bağlı olarak da mekanoreseptörler zarar görebilir ve hastalarda proprioseptif değişimlere yol açabilir. Proprioseptif kayıp hem denge hem de plantar basınçta bozulmaya neden olabilir. Yürüttüğümüz çalışmada malleolar kırık cerrahisi sonrası en az 2 yıldır takip edilen hastaların, cerrahiye bağlı plantar basınç değişimlerini, dengelerini, fonksiyonel durumlarını ve ağrılarının değerlendirmeyi amaçlıyoruz. Gereçler ve Yöntem: Çalışmamızda, Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği'nde 2018-2022 yılları arasında 'trimalleolar kırık' tanısıyla opere edilen hastalar retrospektif olarak değerlendirildi. Yaptığımız güç analizi sonucunda çalışma için 19 hastanın yeterli olduğu görüldü Biz çalışmamızı güçlendirmek adına 28 hasta ile tamamladık. Dahil edilen hastalara, AOFAS, IdFAI (Fonksiyonel Ayak Bileği İnstabilite Testi) ve Tampa Kinezyofobi anketlerinin yanı sıra, ameliyat sonrası denge kaybı ve plantar basınç değişimini değerlendirmek amacıyla denge testi ve pedobarografik testler uygulandı. Hastaların opere edilen ve sağlam ayakları arasındaki istatistiksel farklar ortaya kondu. Bu verilere Shapiro-Wilk testi, Kruskal-Wallis testi, Mann-Whithey U testi, testi ve Wilcoxon signed-rank testleri uygulandı.
Özet (Çeviri)
İntroduction: Ankle fractures are among the most frequently encountered fractures in daily practice, with an incidence of approximately 9%. Malleolar fractures constitute about two-thirds of ankle fractures. While ankle fractures are most commonly seen in elderly osteoporotic women, the incidence has recently increased among young men.Different classifications have been defined for ankle fractures. Among these, the Lauge-Hansen classification, based on the mechanism of the fracture, and the Weber/AO classification, based on the level of the lateral malleolus fracture, are the most commonly used. The primary goal in treatment is to achieve anatomical reduction to obtain a painless,functional,and stable ankle. Stable fractures can be managed conservatively, whereas unstable fractures require surgery. The ankle is a complex joint involving numerous ligaments, and these ligaments can be damaged during injuries. Syndesmotic and deltoid ligament injuries frequently accompany ankle fractures. Stabilization of these two ligaments is crucial for maintaining the anatomical structure of the ankle. Post-fracture, ligaments, joint capsules, and consequently mechanoreceptors can be damaged, leading to proprioceptive changes in patients. Proprioceptive loss can result in both balance and plantar pressure disturbances. In our study, we aim to evaluate the changes in plantar pressure, balance, functional status, and pain in patients who have been followed for at least 2 years after malleolar fracture surgery. Materials and Methods: In our study, patients who underwent surgery for 'trimalleolar fracture' at Gazi University Faculty of Medicine Hospital, Department of Orthopedics and Traumatology between 2018 and 2022 were retrospectively evaluated. Based on our power analysis, it was determined that 19 patients were sufficient for the study. To strengthen our study, we included a total of 28 patients. The included patients were administered the AOFAS, IdFAI (Identification of Functional Ankle Instability), and Tampa Kinesiophobia questionnaires. Additionally, balance tests and pedobarographic tests were performed to evaluate postoperative balance loss and changes in plantar pressure. Statistical differences between the operated and healthy feet of the patients were identified. The Shapiro-Wilk test, Kruskal-Wallis test, Mann-Whitney U test, and Wilcoxon signed-rank test were applied to these data. A p-value of