Psi alfa-ETO tam ortonormal fonksiyonları kullanılarak hidrojen molekülünün kuantum mekaniksel incelenmesi
Quantum mechanical evaluation of hydrogen molecule using psi alfa-ETO complate orthonormal functions
- Tez No: 177828
- Danışmanlar: PROF.DR. RAMAZAN AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Kimya, Physics and Physics Engineering, Chemistry
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada, ?? -ETO Tam Ortonormal Fonksyonlar Sistemi (Exponential Type Orbitals- ETO s), Slater Type Orbital (STOs) bazlarından faydalanılarak, Hidrojen molekülünün kuantum mekaniksel incelenmesi yapılmıştır. Temel durum için moleküler orbitaller, temel durum enerjisi ve doğrusal bileşim katsayıları hesaplanmıştır. Çok merkezli ve çok elektronlu moleküler integrallerin hesaplanmasında q nn G ?? ve q nn Q ? yardımcıfonksiyonlarından ve taşıma formülünden yararlanılmıştır. Hidrojen molekülü için Hartree-Fock-Roothaan denklemlerinin çözümü ve hesaplamalarda ortaya çıkan matris elemanlarının programlanmasında Mathematica program dili kullanılmış, sonuçlar literatürle karşılaştırılmıştır. Anahtar kelimeler : ?? -ETO Tam Ortonormal Fonksyonlar Sistemi, Slater Type Orbital, Hartree-Fock Yöntemi, Hartree-Fock-Roothaan Denklemleri, Moleküler Orbitaller, YardımcıFonksiyonlar, Moleküler İntegraller
Özet (Çeviri)
In this thesis, quantum mechanical evaluation of hydrogen molecule was investigated using New Complete Orthonormal Sets of Exponential-Type Orbitals ( s ??? ETO ), Slater-Type Orbitals ( s STO ) basis. Molecular orbitals, ground state energy and linear combination coefficients were calculated for hydrogen molecule (H2). q nn G ?? and q nn Q ? auxiliary functions and expansion formulae were used to calculate multicenter and multielectron molecular integrals. Mathematica programming language was used to solve Hartree-Fock- Roothaan equations for hydrogen molecule and matrix elements occurs in calculations, moreover obtained results were compared with literature. Keywords : ?? -ETO New Complete Orthonormal sets of EXponential-Type Orbital, Slater Type Orbital, Hartree-Fock method, Hartree-Fock-Roothaan Equations, Molecular Orbitals, Auxiliary Functions, Expansion Formulae, Molecular Integrals,