The role of urban space in socialization and dissociation: Demystification of public spaces
Kent mekanının toplumsallaşma ve toplumsal cözülmedeki rolü: Kamusal alanların demistifikasyonu
  1. Tez No: 611423
  2. Yazar: ELİF EDA UZUNOĞULLARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ADNAN BARLAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Kentsel mekânla ilgili yazın, kamusal alanları, kimliğin, sosyal bütünlüğün ve sosyalleşmenin yaratıcısı olarak öven bilimsel yazılarla doludur. Bu tez kapsamında kamusal alanların sosyalleşmenin olmazsa olmaz bileşeni olmadığı tartışılmaktadır. Zaman, aynı kamusal alanlarda hem toplumsallaşma hem de toplumsal çözülme ile sonuçlanabilecek sosyal davranışlara yol açan olayları göz önüne serer. Bu amaçla, sosyalleşmenin gerçekte ne olduğunu anlamak çok önemlidir. Bu tezin bel kemiği, bu nedenle, çevresel psikoloji tarafından desteklenen erken dönem psikoanalitik okulun ilkeleri uyarınca yapılandırılmıştır. Jung'cu bakış açısı, çevresel psikolojiye davranışçı bir yaklaşımla birleştiğinde, toplumsallaşma ve toplumsal çözülme süreçlerinin doğru bir şekilde anlaşılmasını sağlamakta yeterlidir. Mekânın davranışa katkıda bulunan bileşenlerden biri olarak ele alınmasından dolayı, toplumsallaşma ve toplumsal çözülme, kentsel kamusal alanlarda davranış başlığı altında ele alınmaktadır. Bu noktada, kentsel kamusal alanların toplumsallaşmanın vazgeçilmez bir parçası olduğu mistifaksyonu görülebilir. Ancak, bu tezin gösterdiği gibi, bu kavramın gizeminden arındırılması gerekir, çünkü kentsel kamusal alanlar sadece davranış olasılıklarını ortaya çıkarır, davranışları belirlemez.
Özet (Çeviri)
The literature related to urban space is full of scholarly writings which praise public spaces as the engenderer of identity, social integrity, and socialization. Within this thesis it is argued that public spaces do not necessarily render socialization possible. With respect to time, the very same public spaces manifest events that both give way to social behavior which may ends with either socialization and dissociation. For this end, it is utmost important to understand that what socialization really is. The backbone of this thesis is thus structured along the tenets of one earlier psychoanalytical school supported by environmental psychology. The Jungian perspective coupled with a behaviorist approach to environmental psychology suffices to come up with an appropriate understanding of the processes of socialization and dissociation. Since, space is taken as one of the contributors to behavior, socialization and dissociation are studied under the rubric of behavior in urban public spaces. It is at this point, one can observe the mystification of urban public places, as an indispensable component of socialization. However, as this thesis shows, this concept must be demystified, because urban public places only reveal possibilities of behavior and do not determine them.