Siber zorbalık eğitiminde durumlu öğrenme yönteminin uygulanması
Application of situated learning methods in cyber bullying education
- Tez No: 611432
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLIHAN TÜFEKCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Bilişim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Siber zorbalık, denetimi ve kontrolü zor olan sanal dünyada özellikle sosyal ağlar aracılığıyla yaşantımızda yer bulan olumsuz davranışların başında gelmektedir. UNICEF'in 2019 raporunda her beş çocuktan birinin siber zorbalık ve şiddet gibi nedenler yüzünden okula gidemediği sonucuna ulaşılmıştır. Çalışmamızın amacı etkili bir eğitim modeli uygulayarak küçük yaştaki bireylere siber zorbalık farkındalığı kazandırıp hızla artan bu problem ile baş edebilme becerileri kazandırmaktır. Bu amaçla Millî Eğitim Bakanlığı Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi ders kazanımlarında yer alan“Etik ve Güvenlik”ünitesi,“Durumlu Öğrenme Modeli”baz alınarak işlenmiştir. Ders kapsamında ele alınan siber zorbalık konusu, Elâzığ il merkezinde bulunan 5. sınıf düzeyindeki 68 öğrenciye deney ve kontrol grubu olarak geleneksel ve durumlu öğrenme modeli ile anlatılmış ve sonuçlar analiz edilmiştir. Kontrol ve deney gruplarından oluşan öğrencilerden, deney grubuna siber zorbalık olaylarını kavramaları için örnek olaylar verilmiş ve sosyal medya ortamını simüle eden bir program hazırlanarak mağdur ve zorba rollerini canlandırmaları sağlanmıştır. Deney grubundaki öğrencilere uygulama sonrasında görüşme ve anket düzenlenmiş ve öğrencilerin durumlu öğrenme modeli ile siber zorbalık farkındalıkları ele alınmıştır. Kontrol grubu öğrencilerine de anket tekrar uygulanmış ve siber zorbalık duyarlılıkları karşılaştırılmıştır. Yapılan analizler sonucunda durumlu öğrenme modeli ile siber zorbalık konusunun simüle edilerek işlenmesinin öğrenciler üzerinde olumlu etkileri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Cyber bullying is one of the leading behaviors in the virtual world, which is difficult to control and control, especially through social networks. UNICEF's 2019 report found that one in five children could not attend school due to cyber bullying and violence. The aim of our study is to provide an awareness of cyberbullying to young people by applying an effective education model and to gain the skills to cope with this rapidly increasing problem. For this purpose, Lesson of Information Technologies and Software in Ministry of National Education,“Ethics and Security”unit in the has been based on“Situated Learning Model”. The subject of cyber bullying, which was studied within the scope of the course, was explained to 68 students in 5th grade level in the city center of Elazığ with the traditional and situated learning model as an experimental and control group and the results were analyzed. Students from control and experimental groups were given case studies to understand cyber bullying and a program simulating social media environment was prepared to play the role of victims and bullies. After the application, interviews and questionnaires were organized for the students in the experimental group and the students' situated learning model and cyber bullying awareness were discussed. The questionnaire was re-administered to the control group students and cyberbullying susceptibilities were compared. As a result of the analyzes, it was seen that simulated and processed cyber bullying with situated learning model had positive effects on students.