Anjiyotensin dönüştürücü enzim inhibisyonu ve AT reseptör blokajının sıçanda miyokardiyal iskemi-reperfüzyon hasarındaki mortalite ve kardiyak markırlara etkisi
Effects of angiotensin converting, enzyme inhibition and AT1 receptor blockage on cardiac ischemia reperfusion-induced mortality and cardiac markers in rats
- Tez No: 138650
- Danışmanlar: DR. ERCÜMENT ÖLMEZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
6. ÖZET ANJİYOTENSİN DÖNÜŞTÜRÜCÜ ENZİM İNHİBİSYONU VE ATX RESEPTÖR BLOKAJININ SIÇANDA KARDİYAK İSKEMİ- REPERFÜZYON HASARINDAKİ MORTALİTE VE KARDİYAK MARKERLARA ETKİSİ Kardiyovasküler sistem hastalıklan, başta sosyo-ekonomik düzeyi yüksek toplumlar olmak üzere, tüm dünyada en sık ölüm nedenidir. En sık koroner kalp hastalığı (KKH) şeklinde gözlenir. KKH'na bağlı iskemi durumunda miyositlerin ölümünü önlemek için erken dönemde reperfüzyonun sağlanması gerekir. Bu nedenle, erken dönemde tanının konması son derece önemlidir. Tanıda öykü ve EKG bulgularının yanısıra, kalpteki doku hasarını gösteren markırlarm tayini gereklidir. Reperfüzyonun kendisinin de hücre hasarının artması, ciddi ventriküler aritmiler gibi olumsuz etkileri vardır. Reperfuzyon hasarının önlenmesine yönelik olarak P-blokörler, Ca+2 kanal blokörleri, serbest radikal yakalayıcı ajanlar ve anjiotensin dönüştürücü enzim (ADE) inhibitörleri kullanılmaktadır. Anjiotensin II (Ali) tip 1 reseptör (ATı) blokörlerinin koruyucu etkileri ile ilgili olarak ise çeşitli çalışmalarda farklı sonuçlar elde edilmiştir. Bu çalışmada ADE inhibitörü kaptopril ile ATı reseptör blokörü losartanın, in vivo sıçan modelinde kardiyak iskemi-reperfüzyon (I/R)'a bağh aritmiler ve kardiyak hasarın biyokimyasal markırlarına etkilerinin karşılaştırılması amaçlandı. Kaptopril (3 mg/kg), losartan (2 mg/kg) ya da serum fizyolojik (kontrol, %0,9 NaCl) iskemiden 10 dk. önce intravenöz olarak uygulandı. Daha sonra sol ana koroner arter 7 dk. süreyle baskılanarak iskemi ve bu baskının kaldırılmasıyla 10 dk. reperfuzyon uygulandı. Aritmiler iskemi süresince ve reperfüzyonun ilk 7 dk.'smda değerlendirildi. Biyokimyasal markırlar; kreatin kinaz (CK), kreatin kinazın MB izoenzimi (CK-MB), aspartat aminotransferaz (AST), myoglobin ve kardiyak troponin T ve I (cTnT ve cTnl) reperfüzyonun 10. dk:'da alman kan örneklerinde değerlendirildi. Bir grup sıçanda ise (sham grubu) bütün cerrahi işlemler yapıldı; ancak I/R oluşturulmadı. Bunların da eş zamanlı kan örneklerinde kardiyak markırlar değerlendirildi. 50Sham'e göre, I/R yapılan kontrol ve ilaç gruplarında, reperfuzyonun 10. dk.'smdaki kan örneklerinde cTnT, myoglobin, total CK ve CK-MB düzeyleri anlamlı olarak yüksek bulundu. Kaptopril uygulaması sonucunda ise, cTnT ve cTnl düzeyleri kontrole göre anlamlı olarak artarken; losartanm bu şekilde bir etkisi gözlenmedi. Kaptopril total ventriküler fibrilasyon (VF) ve irreversibl VF'e bağlı ölüm sıklığını anlamlı bir şekilde azaltırken, losartan kardiyak I/R'ye bağlı aritmileri önlemede etkili bulunmadı. ADE inhibitörü kaptoprilin bu etkilerini sadece Ali'nin azalmasıyla açıklamak mümkün değildir. Muhtemelen aritmiler, özellikle irreversibl VF'ten ölümü önlemedeki olumlu etkisi; bradikinin, nitrik oksit (NO) ve prostasiklin artışına bağlı olabilir. Sonuç olarak, bu deney modelinde ADE inhibitörü kaptopril, özellikle irreversibl VF'ten ölüm sıklığını azaltmada, ATı reseptör blokörü losartandan daha etkili bulunmuştur. Yine kaptopril, reperfuzyonun ilk zamanlarında kardiyak markırların kana geçişini artırabilir. Bu ilaçların, kardiyak biyokimyasal markırlara etkilerinin incelenmesi için seri ölçümler içeren yeni çalışmalara ihtiyaç vardır. 51
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY EFFECTS OF ANGIOTENSIN CONVERTING ENZYME INHIBITION AND AT! RECEPTOR BLOCKAGE ON CARDIAC ISCHEMIA- REPERFUSION-INDUCED MORTALITY AND CARDIAC MARKERS IN RATS Cardiovascular system diseases (CVSD) are the most common reason of death in all world, especially in advanced countries. Coronary heart disease (CHD) is the most frequent form of CVSD. Reperfusion should be done in early phase of ischemia due to CHD in order to prevent the death of myocardial cells. That's why, early diagnosis is very important. In addition to story and ECG, determination of cardiac markers in serum is necessary for diagnosis. Reperfusion itself has undesired effects such as increased cell death or serious ventricular arrhythmias. Calcium antagonists, beta blockers, free radical scavengers and angiotensin converting enzyme (ACE) inhibitors has been shown to prevent reperfusion injury. On the other hand, contradictory results have been reported about the effects of angiotensin II (All) type 1 receptor (ATI) receptor blockers on myocardial ischemia-reperfusion (I/R) injury. In this study, it was aimed to compare the effects of an ACE inhibitor captopril and ATi receptor blocker losartan on arrhythmias and biochemical markers of myosit injury due to cardiac I/R in an in vivo rat model. Captopril (3 mg/kg), losartan (2 mg/kg) or saline (kontrol, 0,9% NaCl) were administered by intravenously 10 min before ischemia. The left main coronary artery was then occluded for 7 min, followed by 1 0 min of reperfusion. The arrhythmias were examined during ischemia and first 7 min of reperfusion. Biochemical markers; creatin kinase (CK), creatin kinase-MB isoenzyme (CK- MB), aspatate aminotransferase (AST), myoglobin, and cardiac troponin T and I (cTnT and cTnl) were evaluated from the blood samples obtained at the 10 min of reperfusion. In a group of rats (sham group), all operation procedure was applied except I/R and biochemical markers were also determined. CTnT, myoglobulin, total CK and CK-MB levels at the 10 min of reperfusion were higher in control group and drug administered groups than sham 52group. cTnT and cTnl levels were increased significantly after captopril administration in comparison with control group, while losartan administration had no effect. Captopril decreased significantly total VF and death due to irreversible VF, while losartan did not protect the I/R-induced arrhythmias. The low level of All not only possible explanation of the effects of captopril. Its protective effects on arrhythmias, especially decreasing death due to irreversible VF, may be related to increased bradykinin, NO, prostacyclins activities. In conclusion, ACE inhibitor captopril is more effective than AT] -receptor blocker losartan in this study model, especially fpr decreasing death from irreversible VF. In addition, captopril may increase the transport of cardiac markers to the blood during early reperfusion. There should be new studies to investigate the effects, of these drugs on cardiac markers with serial measurements. 53