Türkiye ulusal uçuş rotaları için jeodezik yöntemlerle en kısa güzergâh analizi
The shortest route analysis with geodesic methods for Turkey's national flight routes
  1. Tez No: 611455
  2. Yazar: OĞUZHAN KAHYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FARUK YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Jeodezik uygulamalarda, elipsoit üzerinde direkt ve ters jeodezik problemler önemli bir yer tutmuştur ve bu problemlerin çözümündeki hesaplama güçlükleri nedeniyle jeodeziciler ve matematikçiler sürekli yeni çözüm yöntemleri geliştirme çabasında olmuşlardır. Bu tez çalışmasında; hava seyrüseferinde kullanılan uçuş rotalarının, jeodezi ve kartografya disiplinlerinin sunduğu farklı yaklaşımlarla hesaplanan en kısa yolların küre ve elipsoit üzerinde karşılaştırılması amaçlanmıştır. Bu amaçla, uçuş mesafeleri 400-1400 km arasında değişen 17 uçuş güzergâhı alınarak incelenmiştir. Seçilen beş yöntemle elipsoidal jeodezik temel problem çözümü yapılmış ve doğruluk yönünden bu yöntemler karşılaştırılarak en uygun yöntem seçilmiştir. Aynı zamanda uçuş güzergâhını oluşturan ara noktalar arasındaki mesafelerin toplamından güzergâh uzunluğu hesaplanmıştır. Ayrıca büyük eliptik yayı üzerinde güzergâh uzunluğu hesaplanmıştır. Sonuçlar irdelendiğinde; jeodezik eğriye göre mesafe, gauss kürede maksimum % 0,19, otalik kürede ise maksimum % 0,03 ve diğerlerinde ise maksimum % 0,26 oranında değişmektedir. Uçuş güzergâhı ile jeodezik eğri karşılaştırıldığında, elipsoid yüzeyinde % 3,91 ile % 25,68, üç boyutlu uzayda ise % 4,08 ile % 26,05 arasında değişen oranlarda mesafe artışları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The direct and inverse problems of the geodesic on an ellipsoid are fundamental geodetic operations and because of the computational difficulties in solving both geodetic problems, geodeticists and mathematicians have been constantly striving to develop new solutions. In this thesis, it is also aimed to compare flight routes on sphere and ellipsoid used in air traffic with the shortest routes calculated using different approaches provided by geodesy and cartography disciplines. For this purpose, 17 flight routes with flight distances ranging from 400 to 1400 km were investigated. The ellipsoidal geodetic problem solution has made with five selected methods and the most appropriate method was selected by comparing the methods in terms of accuracy. By the way, the length of the flight route calculated from the sum of the distances between the route's intermediate points. The length of the flight route has calculated on the great elliptical arc. When the results were analysed; according to geodesic curve, the distance was varied maximum 0.19% on gauss sphere, maximum 0.03% on authalic sphere and 0.26% in the others. When the flight route was compared to the geodesic curve, the distance increments has been determined at varying rates from 3.91% and 25.68% (median 6.7%) on ellipsoid surface and 4.08% to 26.05% (median 6.9%) in the three-dimensional space.