Edebiyat dergisinin özetli fihristi
- Tez No: 61148
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 215
Özet
Bu çalışmada Edebiyat dergisinin tanıtılması amaçlanmıştır. Önce dergiyi genel olarak ele alan bir girişten sonra, derginin çeşitli konulardaki görüşlerini söz konusu eden bir bölüm yer almaktadır. Bu bölümden sonra dergideki yazılar türlere ayrılarak kısaca özetlenmiş veya konusu verilmiştir (şiir, öykü ve günlük hariç). Sonuç kısmından sonra sanat/edebiyat yazılarından örnekler ile müstear isimler listesi ekleri yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, introduction of Edebiyat periodical has been aimed. After a general prologue, some views which are in different subjects of Edebiyat has been presented. And than writings of Edebiyat has been divided and shortly summarized (except poem, story and diary) according to classes. After conclusion, some examples of art/literature articles and the list of pseudonyms has been given. II