İHA verileri temelinde Agisoft, Context Capture ve PIX4D görüntü eşleştirme yazılımlarının 3B konum doğruluğu analizi
UAV data based Agisoft, Context Capture and PIX4d image matching softwares' 3D accuracy analysis
- Tez No: 611490
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UMUT GÜNEŞ SEFERCİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geomatik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Haritacılık disiplininde, geleneksel fotogrametri ve hava kaynaklı lazer taramaya ek olarak, yeni bir hava kaynaklı uzaktan algılama teknolojisi olan insansız hava aracı (İHA) son yıllarda oldukça popüler hale gelmiştir. İHA verileri, düşük maliyetli, hızlı, periyodik ve kolay elde edilip işlenebilmeleri sayesinde yüksek ölçüde talep görmeye başlamışlardır. Kamera bileşenli optik sistemler en çok kullanılan İHA tipleri olup, bu sistemlerden elde edilen yoğun nokta bulutları piyasaya hakim olmuş ve farklı parametreler kullanan bir kaç paket yazılım ile işlenmekte ve sonuç 3B modeller üretilmektedir. Ancak burada temel bir problem ortaya çıkmaktadır. Hangi paket programın 3B modelleri daha realistik yani gerçeğe en yakındır? Gerçekleştirilecek bu tez çalışması ile çok güncel olan bu sorunun yanıtları aranacak ve ulaşılan sonuçlar ışığında öneriler sunulacaktır.
Özet (Çeviri)
In addition to traditional photogrammetry and airborne laser scanning, a brand new air based remote sensing technology which is unmanned aerial vehicle (UAV) becomes very popular recently in discipline of geomatics. Beacuse of relatively its low cost, fastly periodicly and easily collecting and processing quickly UAV datas getting in charged massively. The type of UAV which is including digital camera is mostly using type and dense point clouds which is generating from these composition have dominated their place in market and these datas can processing with a few software that using some different parameters. Thus 3D models can be produced. However, here is a very popular problem appear. Which software's 3D models are more realistic or closer to reality? In this study, the answer will be investigated and make suggestions through results.