Temettü politikasının firma değerine etkisi ve İMKB'na kayıtlı firmalar üzerine bir inceleme
The Effect of dividend policy on firm value and an application on Istanbul Stock Exchange firms
- Tez No: 61151
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZİF GÜRDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Ekonomik gelişmelerin finans alanına yansıması sonucunda firmalar büyük bir değişim süreciyle karşı karşıya kalmışlardır. Yaşanan bu hızlı değişim sürecinde, literatürde kâr maksimizasyonu olarak ifade edilen klasik işletme amacı bir kenara bırakılmış ve firma değerinin maksimizasyonu şeklinde ifade edilen amaç finans fonksiyonu yönünden daha geçerli görülmüştür. Firma değerinin maksimizasyonu ise yatırım, sermaye yapısı ve temettü dağıtım kararlarının bir fonksiyonu şeklinde ortaya çıkar. Temettü politikası, firma değerini etkilemesi bakımından büyük öneme sahiptir. Dağıtılmayan kârlar, firma büyüme finansmanını sağlayan temel kaynaklardan birisi olduğundan, kâr dağıtım politikası işletmenin büyüme hızını, piyasa değerini, ortakların servetlerini etkileyen bir nitelik taşımaktadır. Ayrıca, kâr payları yatırımcı durumdaki üçüncü kişilere firmanın karakteristik özellikleri hakkında bilgi niteliği taşımaktadır. Firmanın temettü politikasını benimsemesi ve temettü dağıtımına gitmesi, yatırımcılar nezdinde firmanın kârlılığı yönünde bir referans niteliği taşır. Temettü politikasının firma değerine etkisi konusunda birtakım yaklaşımlar ortaya atılmış olup bu yaklaşımlar temelde ikiye ayrılabilir. Birinci yaklaşıma göre, temettü politikası firma değerini etkilerken diğer yaklaşıma göre ise, temettü politikası ile firma değeri arasında herhangi bir ilişki yoktur. Temettü politikasının belirlenmesinde, yasal kurallar, likidite, enflasyon, kârların istikran, vergi etkisi gibi faktörlerle, işletmelerin izledikleri kâr dağıtım politikaları ve kâr dağıtım şekillerinin de göz önüne alınması gerekir. Ayrıca, kazanç gücü, büyüme hızı, sanayi kolunun yapısı yatırım fırsatları ve rekabet gibi faktörlere de ağırlık verilmelidir. VII
Özet (Çeviri)
Due to the reflection of economic development on financial area, the companies are exposed to great changes. In this changing process, the classical management goal called profit maximization in literature was given up and in terms of financial function the goal which is expressed as firm value maximization is accepted. Firm value maximization consists of the function of investment, capital structure and dividend distribution decision. Dividend policy has an important aspect since it affects the firm value. Since the retained earnings are fundamental financial resources for growth of the firm, dividend policy has an effect on the firm's expansion, market value and shareholder's wealth. Dividends informs the third persons who think to make an investment about the firm's characteristics. Adopting the dividend policy and paying dividend, the firm create an impact on the investors about its profitability. There are some approaches to the effect of dividend policy on the firm's value. These approaches are separated into two. According to the first approach, the dividend policy affects the firm's value, where as according to the second approach there is not any relationship between the dividend policy and the firm's value. In determining the dividend policy, the following factors should be considered: the regal rules, liquidity, inflation, the stabilization of profits, taxation, dividend distribution policies and dividend distribution types. Furthermore, the factors like earning power, the structure of industrial sector, the investment opportunities and competition should also be considered. vm