Kocaeli üniversitesi mühendislik fakültesi binasında yangın güvenliğinin araştırılması
Investigation of fire safety in kocaeli university engineering faculty buildings
  1. Tez No: 611522
  2. Yazar: CİHAT ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH TANER YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Yangın geçmişten günümüze kadar maddi ve manevi kayıplara sebep olmuştur. Son zamanlarda ülkemizde sıklıkla karşımıza çıkan yurt, hastane, iş yeri vb. yangınlar yangın yalıtımı açısından hala güvenlik önlemlerinin alınmadığının acı bir göstergesi. Günümüzde yangın ile ilgili alınacak önlemler ile bu tür durumlar karşısına bir nebze de olsa geçilebilir. İlerleyen yangın teknolojisi ile önlemler alınabilir. Bu durumla beraber Kocaeli Üniversitesi eğitim, iletişim, hukuk, mühendislik ve iktisadi idari bilimler fakültelerinin mimari, mekanik ve elektrik projeleri ve bahsi edilen binalar da yerinde yapılan gözlemler incelenerek söz konusu binaların yangın güvenliği açısından Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik (BYKHY) hükümleri baz alınarak kontrolü ve uygunluğu irdelenmeye çalışılmıştır. İlgili binada eğitim gören öğrencilerin dâhil olduğu bir anket çalışması yapılmıştır. Yapılan anket çalışmada Statistical Package for the Social Sciences (Sosyal Bilimler İçin İstatistik Programı/SPSS) kullanılarak öğrencilerin yangın güvenirliliği hakkında bilgi düzeyleri ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
Fire has caused physical and moral losses from past to present. Recently, dormitories, hospitals, workplaces etc. which are frequently encountered in our country. fires are a bitter indicator of the lack of safety measures in terms of fire insulation. Today, with the measures to be taken regarding the fire can be passed against this kind of situation. Measures can be taken with advancing fire technology. With this situation, the architectural, mechanical and electrical projects of the faculties of education, communication, law, engineering and economic management sciences of Kocaeli University and observations made on the premises of the buildings in question are examined by taking into consideration the fire safety of the buildings in question based on the provisions of Regulation on the Protection of Buildings (BYKHY). and its suitability.It was studied. A questionnaire study including the students studying in the related building was conducted. A questionnaire was used to evaluate the students' knowledge on fire safety using the Statistical Package for the Social Sciences (SPSS).