Kalp dışı göğüs ağrısı ile başvuran çocuklarda anksiyete, depresyon ve davranış değerlendirme ölçekleri
Anxi̇ety, depressi̇on and behavi̇oral rati̇ng scales i̇n chi̇ldren wi̇th non-cardi̇ac chest pai̇n
- Tez No: 611560
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UTKU ARMAN ÖRÜN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Dr. Sami Ulus Çocuk Sağl. ve Has. Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Göğüs ağrısı, masum kardiyak üfürümden sonra çocuk kardiyoloji kliniklerine başvuruların en sık ikinci sebebidir. Etyoloji sıklıkla kalp dışı nedenlere bağlı olmaktadır. Göğüs ağrısında kalp dışı sebepler kas- iskelet sistemi ilişkli ağrıları, gastrointestinal sistem hastalıkları ve psikolojik belirtileri içerebilir. Bunun yanında, bireylerde idiyopatik veya sebebi bilinemeyen kalp dışı göğüs ağrısı (KDGA) ile karşılaşılabilir. Bu çalışmanın amacı çocuklarda ve adölesanlarda, kalp dışı kaynaklı göğüs ağrısında psikolojik belirtilerin sıklığını saptamaktır. Yöntem: Bu çalışmaya çocuk kardiyoloji bölümüne göğüs ağrısı ile başvuran, etyolojide herhangi bir kardiyak veya organik neden bulunamayan 76 hasta (8-18 yaş) kabul edilmiştir. Kontrol grubu ise aynı yaş grubunda 51 sağlıklı gönüllüden oluşturulmuştur. Her iki gruba da kendini değerlendirme ölçekleri olan Beck Anksiyete Ölçeği (BAÖ) ve Çocuklar için Depresyon Ölçeği (ÇDÖ) verilmiştir. Ayrıca her iki grubun ebveynleri tarafından dikkat eksikliği/hiperaktivite bozukluğunun (DEHB) değerlendirilmesi amacı ile Conner's Ana-baba Derecelendirme Ölçeği (CADÖ) doldurulmuştur. Sonuçlar: KDGA olan hastalarda anksiyete skorları kontrol grubuna göre anlamlı ölçüde yüksek bulunmuştur. DEHB ve depresyon skorları açısından iki grup arasında anlamlı fark saptanmamıştır. Hasta grubunda; kızların erkeklere oranla anlamlı yüksek depresyon skorları almasının haricinde, gerek kızlar ile erkekler arasında gerekse çocuk ve adölesan yaş grupları arasında benzer sonuçlar alınmıştır. Tartışma: Çocuk ve adölesanlarda KDGA yüksek anksiyete düzeyleri ile ilişkili bulunmuştur. Bu sonuçlar KDGA hastalarında psikiyatrik değerlendirmenin önemini göstermektedir. Çocuk ve adölesanlarda DEHB ve depresyonun KDGA'nda etkisini ve prevelansını ortaya çıkarabilmek için daha geniş kapsamlı kontrollü çalışmalara ihtiaç vardır.
Özet (Çeviri)
ANXİETY, DEPRESSİON AND BEHAVİORAL RATİNG SCALES İN CHİLDREN WİTH NON-CARDİAC CHEST PAİN Chest pain is the second most common reason for referral to pediatric cardiologists after benign heart murmurs. Etiology frequently depends on non cardiac reasons. Non-cardiac etiologies of chest pain can include skeletal-muscle system disorders, gastrointestinal abnormalities and psychological symptoms. In addition, individuals may experience non-cardiac chest pain which is idiopathic, or of unknown origin. The aim of this study is to examine psychological symptoms in children and adolescents with medically unexplained chest pain. Methods: 76 patients (ages 8–18 years) were included in the study who came to the pediatric cardiology department with the complaint of chest pain but did not have any detected cardiac etiology or any other organic causes of chest pain. The control group was composed of 51 healthy volunteers in the same age group. Self-evaluation scales were given to both groups which included Beck Anxiety İnventory and Children's Depression Inventory. Also parents of both groups completed the Conner's Parent Rating Scale for assessment of Attention-deficit/hyperactivity disorder. Results: Anxiety scores of the non-cardiac chest pain group were significantly higher compared to controls. No significant differences were found between patients and controls in terms of attention-deficit/hyperactivity disorder and depression scores. In patient group, patterns were similar for boys and girls and for children and adolescents; except grils scored significantly higher than boys in children's depression inventory. Conclusions: İn children and adolescents, non-cardiac chest pain is associated with increased levels of anxiety. These results show the importance of psychiatric evaluation in non-cardiac chest pain patients. Larger controlled studies are needed to determine the prevalence and impact of attention-deficit/hyperactivity disorder and depression in children and adolescents with NCCP.