Primula vulgaris'den sentezlenen gümüş nanoparçacıklarının antimikrobiyal ve antioksidan özelliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of antimicrobial and antioxidant properties of silver nanoparticles synthesized from Primula vulgaris
  1. Tez No: 611585
  2. Yazar: YUNUS EMRE ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BELGİN ERDEM, PROF. DR. HARUN ÇİFTÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biyoloji, Mikrobiyoloji, Biochemistry, Biology, Microbiology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Yapılan bu çalışmada, Primula, Primulaceae ailesine ait çiçekli bir tıbbi bitki olan Primula vulgaris' den sentezlenen gümüş nanoparçacıkların antimikrobiyal ve antioksidan özellikleri değerlendirilmiştir. Bitki ile yapılan çeşitli ekstrakt denemelerinin ardından nanoparçacıkların ayrıştırılması için gümüş nitrat (AgN03) çözeltisi eklenmiştir ve gümüş nanopartikül (AgNP) en iyi oluşumunun gözlendiği ekstrakt yöntemi olan etanol, metanol, aseton, saf su ve kaynatma ile ekstraksiyon yöntemleri kullanılmıştır. Primula vulgaris yaprak, çiçek ve kök ekstraklarından sentezlenen gümüş nanoparçacık ekstraktları çeşitli mikrobiyal suşlarda agar kuyucuk difüzyon yöntemi kullanılarak, antimikrobiyal etkileri belirlenmeye çalışılmıştır. Nanopartiküllerin karakterizasyonu UV-Vis spektroskopisinde ölçülmüştür. Nanopartiküllerin Gram (+) ve Gram (-) bakteriler ile maya türlerine karşı etkileri incelenmiştir. Yapılan çalışmada P. vulgaris yaprak, çiçek ve kök ekstraktları kullanılarak sentezlenen AgNP' nin antimikrobiyal özellikte olduğu görülmüştür. P. vulgaris yaprak, çiçek ve kök ekstraktlarının DMSO, kaynatma, metanol, etanol, aseton ve saf su ile hazırlanan eksraktları, AgNO3 varlığında AgNP sentezlemiştir. Oluşan ektraktların agar kuyucuk difizyon yöntemi ile yapılan antimikrobiyal aktivitesine göre yaprak ekstraktında B. subtilis, C. jejuni, E. aerogenes, K. pneumoniae, A. hydrophila, S. dysenteriae, S. epidermidis, S. typhimurium 10-18 mm çapında en geniş zonu göstermiştir. Diğer bakteriler 8 mm ve altında inhibisyon zon göstermiştir. Çiçek ekstraktın da bu bakteriler; P. aeruginosa, S. aureus, B. cereus, S. typhimurium 10-20 mm arası inhibisyon zon gösterirken diğer bakteriler 6 mm ve altında zon göstermiştir. Kök ekstraktlarında ise bu bakteriler; C. jejuni, A, hydrophila, S. epidermidis, 5-15 arası inhibisyon zon gösterirken diğer bakteriler 5 mm ve altında inhibisyon zon da antimikrobiyal etki göstermiştir. S. boulardii, C. albicans, C. glabrata, C. parapsilosis ve C. tropicalis ise 10-25 mm lik zon çap oluşturmuştur. Mayalar arasında en fazla antimikrobiyal aktivite sırasıyla C. tropicalis>C. glabrata>C. parapsilosis>C. albicans>S. boulardii de görülmüştür. P. vulgaris ekstraktlarından elde edilen AgNP bakterilere göre mayalara daha çok antimikrobiyal aktivite göstermiştir. Bitkisel fitokimyasallar önemli bileşikler olarak göze çarpmaktadır. Bunlardan saponinler antibakteriyel özellik göstermektedir. Fitokimyasallar aynı zamanda antioksidan etki mekanizmasının çalışmasına yardımcı olmaktadır. P. vulgaris antioksidan özelliğini göstermek için DPPH (2,2-difenil-1-pikrilhidrazil) yöntemi kullanılmıştır. P. vulgaris' ten elde edilen yaprak, kök ve çiçek ekstraktlarının DPPH metanollü çözeltisi ile karıştırılmıştır. Oluşan ekstraktlı DPPH çözeltilerinin 517 nm absorbansına göre DPPH radikalini ortamdan uzaklaştırarak antioksidan özellikte olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, antimicrobial and antioxidant properties of Primula, Primulaceae silver nanoparticles were evaluated. Since ethanol, methanol, acetone, pure water and boiling are the extraction method, the appropriate nitrate (AgNO3) solution is added and contains silver nanoparticle (AgNP). Silver nanoparticle extracts from primula vulgaris leaf, flower and root extracts contain agar well diffusion method in various microbial strains, made from antimicrobial requirement. Characterization of nanoparticles measured on UV-Vis spectroscopy. Nanoparticles have been studied that have been met with yeast species with Gram (+) and Gram (-) bacteria. AgNP appears to have antimicrobial properties. P. vulgaris extracts of leaf, flower and root extracts prepared with DMSO, boiling, methanol, ethanol, acetone and purified water synthesized AgNP in the presence of AgNO3. B. subtilis, C. jejuni, E. aerogenes, K. pneumoniae, A. hydrophila, S. dysenteriae, S. epidermidis, S. typhimurium. Other bacteria contain zones of inhibition of 8 mm and below. The flower extract also contains these bacteria; P. aeruginosa, S. aureus, B. cereus, S. typhimurium show an inhibition zone between 10-20 mm, while other bacteria contain zones 6 mm and below. In root extracts, these bacteria; C. jejuni, A, hydrophila, S. epidermidis show an inhibition zone of 5-15, while other bacteria show an antimicrobial effect of 5 mm and below. S. boulardii, C. albicans, C. glabrata, C. parapsilosis and C. tropicalis form a zone diameter of 10-25 mm.C. tropicalis> C. glabrata> C. parapsilosis> C. albicans> S. boulardii are also seen. AgNP obtained from P. vulgaris extracts contains more antimicrobial activity to yeasts than bacteria. Herbal phytochemicals stand out as important compounds. Saponins show antibacterial properties. Phytochemicals also help the mechanism of antioxidant action. The DPPH (2,2-diphenyl-1-picrilhydrazil) method is required to demonstrate the selectivity of P. vulgaris antioxidants. P. vulgaris' leaf, root and flower extracts were mixed with DPPH methanol solution. DPPH solutions should be antioxidant by removing DPPH radical from 517 nm absorbance.