Şelat yapılı metal - imin komplekslerin sentezlenmesi ve hava kurumalı boya sistemlerindeki katalitik etkilerinin incelenmesi
Synthesis of chelated metal - imine complexes and investigation of the catalytic effects on air drying systems
- Tez No: 611594
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH ZEKİ YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Anorganik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada şelat yapılı metal-imin kompleksleri sentezlendi ve hava kurumalı boya sistemlerindeki kurutucu katalitik etkileri konvansiyonel tipteki boya kurutucuları ile kıyaslandı. Hazırlanan şelat ligandın ilgili geçiş metali kompleksleri, 1. sıra geçiş metal tuzlarıyla, solvent ve karboksilik asit içerisinde sentezlendi. Komplekslerin hazırlanmasında Co(II), Mn(II) ve Fe(III) tuzları kullanıldı. Hazırlanan imin yapılı ligandın karakterizasyonu 1H-NMR, 13C-NMR, FT-IR spektroskopi teknikleri ve elemental analiz ile gerçekleştirildi. Hazırlanan ligand ve ilgili uzun zincirli karboksilik asitlerden hareketle sentezlenen meta-şelat yapılı Co3+, Mn3+ ve Fe3+ imin-karboksilat komplekslerinin karakterizasyonların da ise FT-IR, Elemental Analiz, Uv-Vis ve MS spektroskopisi metotları kullanıldı. Birer oksidasyon katalizörü niteliğindeki bu Şelat yapılı metal-imin karboksilat ürünlerinin boya performans testleri ASTM D5895'e göre BK kuruma süresi kaydedici cihazında ölçüldü. Elde edilen değerler ticari olarak kullanılmakta olan kurutucu katalizör türleri ile karşılaştırmalı olarak değerlendirildi. Elde ettiğimiz Co3+, Mn3+ ve Fe3+ imin kompleksleri piyasada bulunan standart boya kurutucular ile kıyaslandığında ve özellikle kobaltın kullanılmasının kısıtlandığı boya formülasyonları açısından ümit verici başarılı sonuçlar kaydedildi.
Özet (Çeviri)
In this study chelate structured metal-imine complexes were synthesized and the desiccant catalytic effects of air-dried paint systems were compared with conventional type paint dryers. The respective transition metal complexes of the prepared chelate ligand were synthesized in the first order transition metal salts, solvent and carboxylic acid. Co(II), Mn(II) and Fe(III) salts were used in the preparation of the complexes. The characterization of the prepared imine ligand was carried out by 1H-NMR, 13C-NMR, FT-IR spectroscopy techniques and elemental analysis. FT-IR, Elemental Analysis, Uv-Vis and MS spectroscopy methods were used for characterization of the meta-chelate Co3 +, Mn3 + and Fe3 + imine-carboxylate complexes synthesized from the prepared ligand and related long chain carboxylic acids. The paint performance tests of these chelate structured metal-imine carboxylate products, which are the oxidation catalysts, were measured in the BK drying time recorder according to ASTM D5895. The values obtained were evaluated as comparative with the commercially available drying catalyst types. The obtained Co3+, Mn3+ and Fe3+ imine complexes were compared with the standard paint dryers found on the market and successful results were obtained in the paint formulations, especially in which the use of cobalt was restricted.