Benzoiltiyoüre ve azid ile karışık ligandlı geçiş metal komplekslerinin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of benzoiltioure and ligand transition metal complexes mixed with azide
  1. Tez No: 611596
  2. Yazar: CANAN AVŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA KARİPCİN, PROF. DR. ASLIHAN KARATEPE, PROF. DR. AYDAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada ilk olarak, benzoil klorürün amonyum tiyosiyanat ile reaksiyonundan benzoil izotiyosiyanat hazırlandı. 1-Benzoil-3-furan-2-ilmetil-tiyoüre ve N-(morfolintiyoürekarbonil) benzamit ligandları sırasıyla benzoil izotiyosiyanatın furfurylamin ve morfolin ile reaksiyona sokulmasıyla elde edildi. Metal kompleksleri, ligandların Mn (II), Co (II), Cu (II) ve Ni (II) tuzları ile reaksiyonundan elde edildi. Sentezlenen komplekslerin yapıları, element analizi, FT-IR, ICP-MS, molar iletkenlik ve manyetik duyarlılık ölçümleri ile tanımlandı. Ligandların karakterizasyonu için 1H ve 13C-NMR yöntemleri de kullanıldı..Bileşiklerin termal özellikleri TG/DTA analizleri ile incelendi.
Özet (Çeviri)
In this study, firstly, benzoyl isothiocyanate was prepared from the reaction of benzoyl chloride with ammonium thiocyanate. 1-benzoyl-3-furan-2-ylmethyl-thiourea and N- (morpholintioecarbonyl) benzamide ligands were obtained by reacting benzoyl isothiocyanate with furfurylamine and morpholine respectively. Metal complexes were obtained from the reaction of ligands with Mn(II), Co(II), Cu(II) and Ni(II) salts. The structures of the synthesized complexes were identified by elemental analysis, FT-IR, ICP-MS, molar conductivity and magnetic sensitivity measurements. 1H and 13C-NMR methods were used for the characterization of ligands. Thermal properties of the compounds were examined by TG / DTA analysis.