Value assessment for cotton-based industrial heritage in Adana
Adana pamuğa dayalı endüstri mirasının değerlendirilmesi
  1. Tez No: 611606
  2. Yazar: ELVAN AYNAL ARCI
  3. Danışmanlar: DR. NİMET ÖZGÖNÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kültürel Mirası Koruma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 226
Özet
19. yüzyılın ortalarından itibaren Adana kent gelişiminde etkili olan pamuğa dayalı sanayi alanları, kentin genişlemesiyle şehrin merkezinde kalmıştır. Pamuğa dayalı çeşitli üretimlerin gerçekleştiği, farklı büyüklükteki alan ve konumlarda olan, çeşitli dönemlerde inşa edilen bu endüstri alanlarının büyük çoğunluğu üretim faaliyetine son vermiş ve/veya yıkılmıştır. Mevcut fabrikaların üç tanesi kültürel varlık olarak tescillenmiş ve bunlardan sadece biri korunmaktadır. Bu durum, endüstri mirasının ve miras değerlerinin yeteri kadar takdir edilmediğini göstermektedir. Bu çalışma 'kültürel mirası değerlendirme' ve 'endüstri mirası' kavramsal çerçeveleri içinde, çalışma alanında bulunan endüstri alanlarının miras değerlerinin saptanmasını amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda, kavramsal çerçeve araştırma ve incelemelerini takiben, örnek çalışma ile ilgili bilgi toplamak için araştırma ve alan çalışmaları yapılmıştır. Çalışma alanı, endüstri alanlarının şehirdeki dağılımı ve yoğunluklarına göre belirlenmiştir. Çalışmada fabrikalar tanımlanmış ve envanter olarak yapı fişleri oluşturulmuştur. Endüstri alanları farklı özelliklere sahip olduğu için, sınıflandırma yapılarak ve bu sınıflandırmaları haritalandırılma ile analiz edilmiştir. Daha sonra mevcut ve işlevlerini yitirmiş alanlar, arazide bulunan yapılara ilişkin incelenmiştir. Sonuç olarak, araştırmalar ve incelemeler ışığında, Adana'daki pamuğa dayalı endüstri mirasının korunmasına dair kararları ve çalışmaları yönlendirmesi için kültürel miras değerleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The cotton-based industrial sites that effected urban development of Adana since the middle of the 19th century, were being persisted in the city center due to the extension of the urban area. Vast majority of cotton-based industry sites, that varying types of production occurred, having diverse area sizes and locations, and built in different periods, were ceased production or/and demolished. The three of the current sites were registered as cultural property and only one of them is being conserved. These conditions show that industrial heritage and heritage values are not appreciated adequately. This study aims to determine the heritage values of industrial sites at the study area, within 'value assessment of cultural heritage' and 'industrial heritage' conceptual frameworks. To reach this aim, following the research and examination of the conceptual framework, research and field studies were done to collect information about the case study. The study area was determined according to the distribution of industrial sites that were densely located in the urban area. The industrial sites were identified and building sheets were produced as inventory in this study. Due to varying characteristics of the sites, they were analyzed by classification and mappings of these classifications. Later present sites that ceased functioning were selected and examined regarding the buildings on these sites. Finally, cultural heritage values were defined within the light of these research and analyses, in order to guide decisions and studies about the conservation of cotton-based industrial heritage in Adana.