Yerel yönetimler örneğinde sera gazı salım envanterinin çıkarılması ve fotovoltaik güneş enerjisi üretimi ile azaltımı stratejilerinin geliştirilmesi
Greenhouse gas emission inventory submission and development of immigration strategies using photovoltaic solar energy in the face of local administrations
  1. Tez No: 611620
  2. Yazar: MERT BİTER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ METE ÇUBUKÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Çevre Mühendisliği, Energy, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güneş Enerjisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Yaşam alanları açısından incelendiğinde kentler, küresel çapta enerji tüketiminin %75-80'inden sorumludur ve dolayısıyla da, CO2 emisyonlarının azaltılmasında adeta bir dönüm noktasıdır. Covenant of Mayors (CoM) topluluğu, iklim değişikliği ile mücadele ve yenilenebilir enerjiye geçiş konularında, uluslararası çapta, en geniş katılım ağına sahip oluşumdur. Bu çalışmada, CoM üyesi Sürdürülebilir Enerji Eylem Planı (SEAP) hazırlamış büyükşehir ve ilçe belediye bazında inceleme yapılarak, CO2 salımlarının hesaplanması ve karbon azaltımı için fotovoltaik güneş enerjisi üretim projelerinin geliştirilmesi amaçlanmıştır. Tez kapsamında, Dünya Kaynakları Enstitüsü'nü (WRI) ve Sürdürülebilir Kentler Birliği'ni (ICLEI) baz alan CoM metodolojisine göre Bornova Belediyesi'nin 2017 yılına ait kurumsal emisyonları hesaplanmıştır. Bornova Belediyesi'nin 2017 yılı kurumsal CO2 emisyonu toplam 8561 ton olarak bulunmuştur. Azaltım stratejisi olarak, PVGIS programı yardımı ile tasarımı yapılan üç binanın toplam 380 kWp gücünde fotovoltaik güneş enerji potansiyeli olduğu ve üreteceği enerji ile orantılı olarak yılda, toplamda 316 ton CO2 azaltımına katkı sağlayacağı vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
When examined from the point of view of urban settlemens, cities are responsible for 75-80% of global energy consumption. Thus, they are clearly a milestone in the decrease of CO2 emissions. In the combat with climate change and transition to renewable energy, Covenant of Mayors (CoM) is a community with the greatest attendance network. This thesis examines the metropolitan and county municipalities which have prepared Sustainable Energy Action Plan (SEAP). Furthermore, the calculation of CO2 emissions and the development of Photovoltaic (PV) solar energy generating projects fort he purpose of carbon reduction is aimed. Within the context of this thesis, 2017 corporate emissions of Bornova Municapality have been calculated according to CoM methodology based on WRI and ICLEI. CO2 emission of Bornova Municipality in 2017 is 8561 tons in total. In terms of mitigation strategy, the three buildings designed with the help of PVGIS programme have a PV solar energy potential of 380 kWp in total. It is estimated that these buildings will contribute to CO2 reduction by 316 tons per year.