İklim yönetişimi için yerel yönetim yaklaşımları: Adana Büyükşehir Belediyesi örneği
Local government approaches for climate governance: The case of Adana Metropolitan Municipality
- Tez No: 833474
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜKSEL ALPER ECEVİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Şehirler, iklim değişikliği konusunda sera gazı salınımı ve enerji tüketimi gibi çevreye ve atmosfere zararlı etkilere maruz kalmaktadır. Fakat, bu sorunla mücadelede büyük potansiyeli olduğu gözlemlenmiştir. Şehirler ve yerel yönetimler, iklim değişikliğiyle ilgili plan ve politika hazırlamada daha etkili olabilecek ve daha hızlı harekete geçebilecek aktörlere dönüşmektedir. Bu doğrultuda, iklim değişikliği meselesinde eylem planlarının hazırlanması ve yeni uygulamaların geliştirilebilmesi için şehirlere rehberlik edecek ve destekleyecek bilgi ve uzmanlık sağlayan ağlara ihtiyaç duyulduğu ortaya çıkmıştır. Bu ihtiyaç çerçevesinde, ulusötesi belediye ağları (UBA), şehirlerin işbirliğini kuvvetlendirmek adına farklı ülkelerden yerel hükümetleri bir araya getirmektedir. İklim değişikliğinde bilimsel bilgiye dayalı ve işbirlikçi bir çözüm elde etmek amacıyla UBA'ların yerel yönetimleri bir araya getirmesi dikkat çekicidir. Ayrıca, küresel sera gazı emisyonlarını azaltma çabaları, birden fazla ölçek ve düzeyde ele alınan bir toplu eylem sorunudur. Bu çalışmada özellikle son yıllarda yerel yönetimlerin UBA'lara iklim değişikliğini azaltma ve uyum için gönüllü olarak taahhütte bulunma nedenleri, uluslararası normların yerelde ne şekilde çerçevelendiği ve UBA'lardaki taahhütler kapsamında etkin bir iklim yönetişiminin var olup olmadığı çok merkezli yönetişim yaklaşımı çerçevesinde değerlendirilmektedir. Bu amaçla çalışma üç temel soruyla, yerel yönetimlerin ulus ötesi belediye ağlarına katılımının arkasındaki sosyo-ekonomik nedenler nelerdir? Yerel yönetimlerin ulus ötesi ağlara imzacı olmaları, kentsel ölçekte eylemlerini ne ölçüde etkiliyor? Adana Büyükşehir Belediyesi, azaltım ve uyum için iklim eylem planı hazırlanırken ne ölçüde çok merkezli bir yönetişim modelini takip etmektedir? Adana Büyükşehir Belediyesi (ABB) örneğinde genel olarak yerelde iklim değişikliğine yönelik tecrübelerini ve iklim eylem planı hazırlanırken iklim yönetişimi modelini araştırmaktadır. Çalışmada nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Veriler yarı yapılandırılmış mülakat ve ikincil veri kaynaklarından elde edilmiştir. Yarı yapılandırılmış mülakatlarda, temasta bulunan kurumlardan amaçlı örnekleme ve kartopu örnekleme yöntemi ile seçilen 10 katılımcı bulunmaktadır. Bu 10 kişinin ortak özelliği, ABB'nin ağa imza attıktan sonra iklim eylem planının hazırlık sürecinde hem aktif hem de pasif bir şekilde var olmalarıdır. İkincil veri kaynakları kurumsal belgeler, haberler, raporlar ve web sitesi içeriğidir. Veriler vaka ve içerik analiziyle değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Cities are exposed to harmful effects on the environment and atmosphere, such as greenhouse gas emissions and energy consumption due to climate change. However, it has been observed that it has great potential in tackling this problem. Cities and local governments are turning into actors that can be more effective and take action more quickly in preparing plans and policies regarding climate change. In this direction, it has emerged that networks that provide information and expertise to guide and support cities are needed in order to prepare action plans and develop new practices on the issue of climate change. Within the framework of this need, transnational municipal networks (TMNs) bring together local governments from different countries in order to strengthen the cooperation of cities. It is noteworthy that TMNs bring together local governments to achieve a scientifically informed and collaborative solution to climate change. Moreover, efforts to reduce global greenhouse gas emissions are a matter of collective action at many scales and levels. In this study, the reasons why local governments have voluntarily committed to climate change mitigation and adaptation to TMNs in recent years, how international norms are framed locally, and whether there is an effective climate governance within the scope of commitments in TMNs are evaluated within the framework of the polycentric governance approach. For this purpose, the study is based on three basic questions, what are the socio-economic reasons behind the participation of local governments in transnational municipal networks? To what extent does the signatory of local governments to transnational networks affect their actions on an urban scale? To what extent does Adana Metropolitan Municipality follow a polycentric approach model while preparing the climate action plan for mitigation and adaptation? in the example of Adana Metropolitan Municipality, it researches its experiences on climate change in general and the climate governance model while preparing the climate action plan. Qualitative research method was used in the study. Data were obtained from semi-structured interviews and secondary data sources. In the semi-structured interviews, there are 10 participants selected from the contacting institutions by purposeful sampling and snowball sampling method. The common feature of these 10 people is that they were both active and passive in the preparation process of the climate action plan after Adana Metropolitan Municipality signed the network. Secondary data sources are corporate documents, news, reports and website content. The data were evaluated by case and content analysis.