Development of solar cells based on surface passivated lead telluride quantum dots and lead selenide nanorods; a comprehensive approach targeting the instability and surface mediated trap states
Yüzey modifikasyonu yapılmış kurşun teleryum kuantum nokta ve kurşun selenyum nanoçubuk temelli güneş hücrelerinin geliştirilmesi; kararsızlığın ve yüzey kaynaklı tuzak bantlarının ortadan kaldırılması
  1. Tez No: 611638
  2. Yazar: TUĞBA HACIEFENDİOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DEMET ASİL ALPTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fiziksel Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Güneş hücrelerinin %33 lük teorik limitinin (Shockley-Queisser limiti) altında yatan temel sebeplerden biri, morötesi ve kızılötesi bölgelere karşılık gelen dalga boylarının soğrulmamasından kaynaklanmaktadır. PbTe kuantum noktaları ve PbSe nanoçubuklar gibi kurşun kalkojenitlerin bu bölgelerdeki yüksek derecede soğurabilme yeteneği, ayarlanabilir bant aralığı ve yüksek eksiton Bohr yarıçapı gibi benzersiz özellikleri teorik verim limitlerin ötesine geçme konusunda mükemmel adaylar haline getirir. Ancak oksijene karşı olan duyarlılıkları ve yüzey morfolojileri hakkındaki sınırlı bilgi birikimi bu nanokristallerin üstün özelliklerini ve optoelektronik alanlardaki kullanımlarını sınırlamaktadır. Bu bağlamda, bu çalışmada bahsedilen nanokristallerin oksijen ortamına karşı duyarlılıkları hakkında ayrıntılı bir yaklaşım sunulmuş, sentez sırasında ve katı halde yüzey modifikasyonlarının bu nanokristallere etkisi incelenmiştir. Geliştirilen ikili yüzey modifikasyonu {111}/ {200} faset oranı ve miktarını değiştirerek PbTe kuantum noktaların şeklini, reaktif değişim oranını, paketlenme örgüsünü ve ara bant oluşumunu etkilemektedir. Sonuç olarak, geliştirilen bu teknik ile atmosferik koşullar altında olağanüstü kararlılığa sahip PbTe kuantum nokta bazlı güneş hücrelerinin üretilmesi mümkün kılmıştır. PbSe nanoçubuklarının foto-fiziksel özellikleri ve kararlılık davranışı en boy oranına bağlı olarak yüksek değişkenlik gösterdiği bulunmuştur. Nanoçubuk en-boy oranı, enjeksiyon sıcaklığı, oleik asit ve difenilfosfin konsantrasyonu gibi bazı reaksiyon parametreleri ile ayarlanmıştır. Ayrıca, ligand yer değiştirme esnasında kullanılan yüzey reaktifi seçiminin ince film morfolojisi, foto-fiziksel özellikler ve hücre performansını etkileyen en önemli parametrelerden biri olduğu bulunmuştur. Sonuç olarak, literatürde ilk kez atmosferik koşullar altında 54 güne kadar kararlılığını koruyan, %80 harici kuantum verimi ve %2.6 hücre verimine sahip PbSe nanoçubuk güneş hücreleri geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the underlying reasons for the 33% theoretical limit of solar cells (Shockley–Queisser limit) is the losses originating from non-absorbed ultra violet and infrared regions of the solar spectrum. PbTe Quantum Dots-(QDs) and PbSe Nanorods-(NRs) are two of the intriguing nanocrystals which can be utilized to overcome the efficiency limit due to unique properties such as band gap tunability, large exciton Bohr radius and highly absorbing nature in ultra-violet and infrared regions. However, air instability and limited knowledge on the surface properties hinder their utilization in the field of optoelectronics. In this respect, a detailed understanding on the instability of those nanocrystals was presented and combinatorial passivation protocols based on engineering of the surface during the growth phase and solid-state ligand exchange process were developed. Dual passivation approach controls shape, ligand exchange rate, packing direction and mid gap state formation by dictating the {111}/ {200} facet ratio and yield solar cells with outstanding stabilities. Optical properties, stability behavior and band energies depend mainly on the aspect ratio of the NRs which is tuned by reaction parameters such as injection temperature, concentration of oleic acid and diphenylphosphine. We also found that the ligand choice was the key factor in improving the solar cell performance as affecting the thin film morphology by controlling the NR packing. Optimization of the cell fabrication protocols yields PbSe NR based solar cells with 80% external quantum efficiency (EQE) and 2.60% power conversion efficiency (PCE) and enhanced stability up to 54 days under inert atmosphere for the first time in literature.