Enerji etkin bir kreş planlamasında mekanik tesisat tasarımı ve enerji planlaması
Mechanical installation design and energy planning in an energy efficient nursery planning
  1. Tez No: 611645
  2. Yazar: ALİHAN ÖZKURT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NESLİHAN YUCA DOĞDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre ve Enerji Teknolojileri Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Etkin Yapılar Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada; kreş tasarımı yapılarak, mekanik tesisat ekipmanları ile enerji etkin bir bina haline getirilmesi amaçlanmıştır. Kartal Belediyesi bünyesinde bulunan bu yapının kreş olarak kullanılması amaçlanmıştır. Isıtma ve soğutma tesisatında yenilenebilir enerji kaynakları kullanılarak tasarım yapılmıştır. Isıtma tesisatına takviye olarak başka bir yenilenebilir enerji kaynağı sistemi kullanılmıştır. Havalandırma tesisatında ise harcanan enerji en verimli şekilde kullanılabilecek tesisat elemanları seçilmiştir. Tüm mekanik tesisat elemanları birbirine entegre edilerek, mekanik tesisat sistemi kurulmuştur. Yapılan çalışma neticesinde; kullanılan mekanik tesisat elemanlarının önemli ölçüde enerji tasarrufu oluşturduğu sonucuna ulaşılmıştır. Tüm bu çalışmalar sonucunda enerji etkin bir kreş tasarımı yapılarak enerji verimliliği sağlanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the aim of the nursery is to make an energy efficient building with mechanical installation equipment. This building, which is located in Kartal Municipality, is intended to be used as a nursery. The heating and cooling installations are designed using renewable energy sources. Another renewable energy source system was used as a supplement to the heating installation. In the ventilation installation, the installation elements that can be used in the most efficient way have been selected. All mechanical installation elements are integrated to each other and mechanical installation system is established. As a result of the study, it has been concluded that the mechanical installation elements used generate significant energy savings. As a result of all these studies, an energy efficient nursery design has been designed to provide energy efficiency.