Uluslararası yatırım portföylerinde kredi derecelendirme kuruluşlarının etkisi; gelişmekte olan piyasalar örneği
Impact of credit rating agencies on international investment portfolios; emerging markets example
- Tez No: 611653
- Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Uluslararası yatırım portföylerine yapılan yatırımlar gelişmiş ve gelişmekte olan piyasalarda kaynak/sermaye sağlanabilmesi açısından hayati öneme sahiptir. Ancak söz konusu bu piyasalara yapılan yatırımlar faiz oranları, risk primleri, ekonomik ve siyasi istikrar, kredi derecelendirme kuruluşlarınca verilen kredi notları gibi unsurlar sebebiyle kırılganlık gösterebilmekte yatırımların başka piyasalara kaçması gibi sonuçlara yol açabilmektedir. Uluslararası portföy yatırımlarında meydana gelen kırılganlıklar, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarınca verilen notlar açısından incelendiğinde; Moody's Investors Service, Standart&Poor's Rating ve Fitch Investor Service olmak üzere üç lider derecelendirme kuruluşu tarafından ülkelere verilen kredi notlarının ve söz konusu ülkenin karşılaştığı olumlu veya olumsuz süreçlerde bu kuruluşlarca yapılan not güncellemelerinin uluslararası portföy yatırımları üzerinde etkili olduğu görülmektedir. Bu çalışmada belli dönemlere göre seçilmiş gelişmekte olan piyasalara yapılan portföy yatırımları ve kredi derecelendirme kuruluşlarının ilgili dönemlerdeki notları ve not güncellemeleri Regresyon Analizi yöntemi kullanılarak incelenmiş ve değişimler kıyaslanmıştır. Bu çalışma Trakya Üniversitesi, İşletme Anabilim Dalı, Yüksek Lisans Tezi olarak hazırlanmıştır. Çalışma, dört ana bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın ilk bölümünde genel olarak uluslararası finansal yatırımlar hakkında literatür yapılarak bilgi verilmiştir. İkinci bölümde, kredi derecelendirme kuruluşlarının gelişimi, amaçları, not belirleme yöntemleri, not skalaları ve verilen notların anlamları, kredi derecelendirme kuruluşlarına yöneltilen eleştiriler konuları hakkında bilgiler verilmiştir. Üçüncü bölümde, gelişmekte olan piyasalar ve bu piyasaların güncel kredi notu dereceleri ve bu piyasalarda yaşanan krizler, kırılganlıklar hakkında bilgiler verilmiştir. Dördüncü bölüm ise çalışmanın analiz ve değerlendirme bölümü olarak ele alınmıştır. Bu bölümde Regresyon Analizi Yöntemi kullanılarak kredi derecelendirme notları ve Uluslararası Portföy Yatırımları ve Doğrudan Yabancı yatırımlar ve ekonomik göstergelerdeki değişimler incelenmiş ve değerlendirilmiştir. Anahtar kelime: Gelişmekte Olan Piyasalar, Uluslararası Finansal Yatırımlar, Uluslararası Portföy Yatırımları, Kredi Derecelendirme, Kredi Derecelendirme Kuruluşları.
Özet (Çeviri)
Investments in international investment portfolios are vital for providing resources/capital in developed and emerging markets. However, investments in these markets may show fragility due to factors such as interest rates, risk premiums, economic and political stability, and credit ratings given by credit rating agencies, and may lead to consequences such as investments escaping to other markets. When the vulnerabilities in international portfolio investments are examined in terms of the ratings given by international credit rating agencies; It is seen that the credit ratings given to the countries by three leading rating agencies Moody Moods Investors Service, Standart & Poor's Rating and Fitch Investor Service and the revisions made by these institutions in the positive or negative processes faced by these institutions have an impact on international portfolio investments. In this study, portfolio investments made in selected emerging markets and credit rating agencies' ratings and grade updates in related periods were analyzed using Regression Analysis method and changes were compared. This study was prepared as a Master Thesis in Trakya University, Department of Business Administration. The study consists of four main sections. In the first part, literature is given about international financial investments in general. In the second part, the information about the development of credit rating agencies, their objectives, the methods of grading, rating scales and the meaning of the ratings, and the criticisms directed to the credit rating agencies are given. In the third chapter, information about emerging markets and their current credit ratings and crises and vulnerabilities in these markets are given. The fourth part is considered as the analysis and evaluation part of the study. In this section, credit ratings and International Portfolio Investments and Foreign Direct Investments and changes in economic indicators are analyzed and evaluated using the Regression Analysis Method. Keyword: Emerging Markets, İnternational Financial İnvestments, İnternational Portfolio İnvestments, Credit Ratings, Credit Rating Agencies.