İşletmelerde kariyer yönetimi ve Eskişehir Arçelik buzdolabı işletmesinde bir uygulama
  1. Tez No: 61173
  2. Yazar: ZEYCAN ÇELEBİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURAY UZKESİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
ÖZET Bir örgütü başarılı veya başarısız kılan unsurlardan birisi de çalışanların becerileri, iç dünyaları, düşünceleri ve enerjisidir. Örgüt, bünyesinde bulunan insanlar için yabancı ve olumsuz bir çevre yaratırsa bu insanın yeteneklerini kullanamamasına yol açabilir, insan, örgütün kendisi için yarattığı ortama göre tavır sergiler. Örgüt sahip olduğu donanımın yeterliliği ölçüsünde bireyleri durağan, heyecansız ve güdüsüz kılabileceği gibi bireyler için enerji verici, heyecan verici ve ödüllendirici bir sisteme de sahip olabilir. Örgüt ve birey birbirine ihtiyaç duyar. Örgüt, bireyin sağlayacağı düşüncelere, enerjiye ve yeteneğe ihtç duyarken birey de örgütün sağlayacağı kariyer yapma, kazanma ve çalışma imkânlarına ihtiyaç duyar. Örgüt ile birey arasında uyum zayıf olursa birisi veya her ikisi bundan olumsuz yönde etkilenir. Örgüt ile birey arasındaki uyum iyi olduğu zaman ise her ikisi de yarar sağlar ve birey anlamlı ve tatminkâr çalışma yapabilir. Bu çalışmada, birey ve örgütün karşılıklı amaçlarının bütünleşmesinde oldukça yararlı bir örgüt geliştirme uygulaması olan kariyer yönetimi üzerinde durulmuştur. Ayrıca insan kaynaklan bölümünü, örgütün kritik süreçlerinden biri olarak gören bir işletme uygulamaya alınmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Among those other factors, one of the most important variable is talent of staff, their inner and psychologic beings and their energy attained by themselves. If an organization is in a position that creates an environment which is in a far distance to staff, this may cause to not to use the ability of which people have. People are opt to behave accordingly an environment structured by an organization for them. An organization, due to its facilities either motivates people to be energetic, sensational or may lead people to be very calm and not outward. Both an organization and an individual are interdependent. While an organization needs energy and motives that a person has, on the other hand an individual needs carreer opportunities, earnings and satisfying the need of to be employed. If there is a uncompatibility between an individual and an organization, both would be negatively affected. If there is a compatibility between an individual and an organization, this would be beneficial for both. And, an individual may significantly efficient in the jork and may be satisfied as well. In this particular study, in the process of integrating the goals of both individual and organization, a model and practice of organizational development namely carreer management is stressed. More, an organization which observes human resources department as one of the critical processes of any organization is assessed and a practical application is conducted. ui