İşveren markasının işe bağlılık üzerine etkisi: Beyaz eşya firması çalışanlarına yönelik bir uygulama
Effect on the employment of employer's brand: An application for white goods industrial employees
- Tez No: 518382
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAY GİRGİNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
İşletmeler günümüzde nitelikli ve fark yaratan yeteneklerden yararlanmayı, çalışanlarını elde tutmayı ve onların işletmeye ve işlerine bağlılıklarını arttırarak pazarda üstünlük sağlayabilecek iş çıktılarına ulaşmayı hedeflemektedir. Bu araştırmanın amacı işletmelerin işveren markası adı altında çalışanlarını elde tutmak ve potansiyel adayları işletmeye çekebilmek adına sundukları uygulamaların mevcut çalışanların işe bağlılıkları üzerine etkisi olup olmadığını belirlemektir. Araştırmanın verileri Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi'nde faaliyetini sürdüren bir beyaz eşya firmasının 223 beyaz yaka çalışanından anket tekniği ile toplanmıştır. Elde edilen verilere uygulanan Açıklayıcı Faktör Analizi (AFA) sonucunda işe bağlılık ölçeği 3 temel faktör (“Yapılan iş ile kişinin özdeşleşmesi”,“Yönetici ile ilgili görüşler”,“İşin amacı ve anlamlılığı”), işveren markası ölçeği 5 temel faktör (“Örgütsel bağlılık”,“Performans, kariyer olanakları ve ödüllendirme/takdir”,“Çalışanlar açısından iletişim”,“Çalışma şartları ve ortamı”,“İhtiyaca uygun eğitimler”) altında toplanmıştır. İşe bağlılık ve işveren markası faktörlerinin çalışanların demografik değişkenlerine göre farklılık gösterip göstermediği istatistiksel karşılaştırma analizleriyle belirlenmiştir. İşe bağlılık ve işveren markası alt ölçeklerinde 21-26 yaş aralığındaki çalışanlarla, diğer yaş grupları arasında anlamlı farklılıklar olduğu ortaya konmuştur. İşe bağlılık alt ölçeğinin birinde departmanlar arası anlamlı farklılık olduğu, işveren markasında ise dört alt ölçekte departmanlar arası anlamlı farklar olduğu tespit edilmiştir. İşveren markası uygulamalarının çalışanların işe bağlılıkları üzerine etkisini belirlemek amacıyla yapılan Regresyon sonucunda; işletmenin işveren markası uygulamalarının çalışanlarının işe bağlılıkları üzerinde pozitif yönde anlamlı bir etkisi olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's business world companies are aiming to reach out to business outcomes that can benefit the marketplace by holding qualified and distinguishing talents and keeping their employees, increasing their loyalty to the company. The purpose of this research is to determine whether the practices that they intend to pursue to keep employees under the employer brand name and attract potential candidates that they have an effect on the existing employees' commitment to work. The data of this research were collected from 223 white collar employees of a white goods company operating in the Eskişehir Organized Industrial Zone by survey technique. As a result of the Explanatory Factor Analysis (EFA) applied to the obtained data, the three main factors are (“Identification of person with work”,“Opinions about manager”,“Work purpose and meaningfulness”) employer brand scale 5 main factors are (“Organizational commitment”,“Performance, career opportunities and rewards / appreciation”,“Communication in terms of employees”,“Working conditions and environment”,“Eligible trainings”), The statistical comparison between the factors of job loyality and employer branding differed according to the demographic variables of the employees. It has been shown that there are significant differences between the employees in the age group of 21-26 years and the other age groups in the work commitment and employer brand subscales. It was found that there was a meaningful difference between departments in one of the subscales of job commitment and significant differences between the departments in four subscales of employer brand. It has been determined that there is a meaningful difference between departments in one of the subscales of work commitment and significant differences in departments in four subscales of employer brand. As a result of the regression made to determine the effect of employer brand applications on employees' commitment to work; it has emerged that the employer's branding practices have a significant positive effect on their employees' commitment to work.