Ticari bankalarda iç kontrol sistemi ve bir uygulama
  1. Tez No: 61172
  2. Yazar: EBRU ÇOLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELİH ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 231
Özet
ÖZET Ticari bankalar, aldıkları kararlar, yaptıkları faaliyetler ve ürettikleri finansal bilgilerle her kesimden kişi ve kurumların alacakları ekonomik kararları doğrudan etkileyebilen ekonomi ve finans dünyasının en önemli kurumlarındandırlar. Ekonomik kararların doğru alınabilmesi finansal bilgilerin doğru ve güvenilir olmasına bağlı olduğundan, bilginin kullanılmadan önce denetlenmesi gerekir. Bu nedenle ticari bankalarda denetim önemli bir faaliyettir. Ticari bankalarda denetim faaliyetinin planlanması, mevcut iç kontrol sisteminin ön incelemesi ve değerlendirilmesinin yapılmasını zorunlu kılar. Bu nedenle hazırlanan çalışmada ticari bankalarda iç kontrol sisteminin önemi, sistemi oluşturan yöntem ve prosedürler anlatılmış ve bir banka şubesinin mevcut iç kontrol sistemi incelenmiştir. Çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, iç kontrol sistemi ele alınarak genel yapısıyla incelenmiştir. İkinci bölümde, bankacılığın tarihçesi, bankacılık sistemi ve işleyişi (konumuzla ilgili olarak ticari bankacılık) ile çağdaş bireysel bankacılık hizmetleri üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde, ticari bankalarda iç kontrol sistemi, sistem üzerindeki kontrol noktalan ve sistemi oluşturan kontrol teknikleri anlatılmıştır. Dördüncü ve son bölümde ise ele aldığımız konular bazında bir banka şubesinde uygulama yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Commercial banks are one of the important institutions of economic and financial world. They effect the economic decisons of individuals and institutions directly by their decisions, activities and by the financial information they produce. In order to make accrute economic decisions, reliable and accrute financial information is needed, so the information must be controlled before use. Control is an important activity in commercial banks. For planning control activities in commercial banks, it's necessary to pre- examine the current internal control system and evaluate it. In this study the importance of internal control system in commercial banks, methods and procedures of the system are mentioned and current internal control system of a bank branch is examined. This study consists of four parts. In the first part internal control system and it's general nature is examined. In the second part of the study banking system, it's history, banking operations and modern individual bank services are mentioned. In the third part internal control system in commercial banks, points and control methods and procedures are examined. In the fourty part, the subjects examined in previous parts are implemented in savings accounts of a bank branch.