Çevre sorunları ile çevre koruma politikalarının işçiler üzerindeki etkileri ve işçi sendikalarının çevre politikaları
  1. Tez No: 61177
  2. Yazar: RECEP KAPAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NÜVİT GEREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Çevre Mühendisliği, Labour Economics and Industrial Relations, Environmental Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
ÖZET Çevre sorunları ve çevre koruma politikaları, işçileri çeşitli biçimlerde etkilemektedir. Bu etkiler, işgücü sağlığı ve iş güvenliği ile istihdam konularında oldukça belirgindir. Çevre sorunları, işçiler üzerinde olumsuz yönde bir etkiye sahiptir. Çevre koruma politikaları ise işçileri hem olumlu hem de olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Avrupa'daki işçi sendikaları, 1970'li yıllardan itibaren çevre politikaları oluşturmaya başlamışlardır. Fakat bu, Türkiye'de yeni bir konudur. Genelde işçi sendikaları çevre koruma duyarlılığım destekleyen sendikal politikalar oluşturmaktadır. Bazı sendikalar da çevre korumacılığının ortaya çıkardığı işsizlik nedeniyle, çevre koruma politikalarına karşı direnç grubu özelliği gösteren sendikal politikalar izleyebilmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Environment problems and environment protection policies effect the workers in various ways. This effects are abvious on employment, occupational safety and healt. Environmet problems have negative affects on workers. Environment protection policies may have either negative or positive affects on workers. Since the beginning of the 1970s, trade unions in Europe have begun to develop environment policies. However this is a new subject in Turkey. Generally trade unions produce union policies supporting environment protection sensetivity. On the other hand some trade unions may follow union policies showing resistence against environment protection policies due to unemployment problems arising from these policies.