Çevre politikalarının yerel yönetimler üzerindeki etkisi: Çankaya Belediyesi örneği
The effects of environmental policies upon public administrations. Example of Çankaya Municipality
- Tez No: 310870
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İHSAN KELEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kentleşme ve Çevre Sorunları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Çevre sorunları dünyanın her yerinde olduğu gibi Türkiye'de de karşılaşılan temel sorunlar arasında yer almaktadır. Çevre sorunları her ne kadar yerel kaynaklı olsa da sonuçları itibariyle evrensel bir boyut kazanmaktadır. Ancak çevre sorunları yerel düzeyde ele alınmadıkça etkin politikaların uygulanması mümkün görülmemektedir. Yerel yönetimlerin çevre sorunlarının çözümünde etkin bir rol üstlenmesi bu konuda en doğru yaklaşım olacaktır. Hazırlanan bu tezde, Türkiye'de çevre politikalarının yerel yönetimlerin çevre ile ilgili faaliyetlerini nasıl yönlendirdiği incelenmeye çalışılmıştır. Çevre politikalarının birer uygulayıcısı olarak yerel yönetimler, çevre sorunlarına daha hızlı müdahale edebilme imkânına sahiptirler. Bu bakımdan yerel yönetimlerin çevre ile ilgili faaliyetleri çevre koruma noktasında önem kazanmaktadır. Teorik olarak ortaya koymaya çalıştığımız çevre politikalarının, yerel yönetimlerin çevre ile ilgili faaliyetleri üzerindeki etkisi pratik olarak Çankaya Belediyesi örneğinde değerlendirilmiştir. Çankaya Belediyesi' nin çevre ile ilgili olarak halka en çok sorumluluk yüklenen faaliyetleri bir alan araştırması ile saptanmaya çalışılmıştır.Anahtar Kelimeler1.Çevre2.Çevre Politikaları3.Yerel Yönetimler4.Çankaya Belediyesi5.Çevre Yönetimi
Özet (Çeviri)
Environmental problems take place in basic problems in Turkey like that all world. Even though the environmental problems depends on local sources, in respect of the results of the environmental problems acquire the universal dimension. However, unless the environmental problems take up the local level, application of effective policies on the environmental problems is impossible. Local governments take a major role on the solution of the environmental problems that is going to be a best approach. The aim of this study is to demonstrate how environmental policies conduct the activities of public administrations in Turkey. Public administrations, as practitioners of the environmental policies, have the opportunity to intervene more quickly in environmental problems. In this regard; the environmental activities of public administrations gain importance in the point of environmental protection This theoric study related to the effects of the environmental policies upon the environmental activities of public administrations is evaluated in practice in the example of Çankaya Municipality. The environment related activities which involved utmost responsibility of public are tried to be determined by a field of survey.Key Words1.Environment2.Environmental Policies3.Public Administartions4.Çankaya Municipality5.Environmental Manangment