Türkiye'deki ticaret bankalarının kredi maliyetlerinin hesaplanması ve kredi maliyetini etkileyen faktörlerin analizi
- Tez No: 61178
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMİH BÜKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
ÖZET Esas işlevleri mevduat toplamak ve toplamış oldukları bu mevduatları kredilendirme süreci içerisinde ekonomiye kanalize etmek olan bankalar ekonomik sistemin vazgeçilmez kurumlandır. Bankanın kaynakları arasında en önemli kalem mevduatlardır. Mevduat kaynağının bankalar açısından önem taşımasının nedeni, bu kaynağın toplam banka kaynaklan içerisinde birinci şurada yer alması ve sistemin kaydi para yaratma gücünün bu kaynağa bağlı olmasıdır. Bankalann ekonomiyi kredilendirme gücü de mevduatın hacmine ve bu mevduatın özelliklerine bağlıdır. Bankalann kaynak maliyetini en aza indirmeleri, bu kaynakları kredi olarak kullandırmada bankalara önemli avantaj sağlar. Kaynak maliyetini etkileyen birçok faktör arasında en önemlileri; - Kamunun finansman gereksinimi, - Mevduata ödenen faiz, - Mevduat munzam karşılık oram ve disponobilite - Uygulanan para politikası, - Vergiler ve fonlar, - Bankanın işletme giderleridir. Bu faktörlerden bir kısmı tamamen bankalann kontrolü dışında iken, bir kısmı bankaların kendi yapısından kaynaklanmaktadır. Etkili bir kredi yönetimi ile bankalar, bir taraftan kârlarını artırırken, diğer taraftan ülke ekonomisine katkıda bulunurlar. Bu yüzden, kredi maliyetini düşürmeye yönelik tedbirlerin alınması mali sistemin gelişmesi açısından da önemlidir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The banks which basic function is collecting deposit and giving credit to the economy, is unassailable institutions in the economic system. Deposits are the most important item in banks sources. The importance of its coming from its volume among the all sources of banks. Giving a credit to economy is depends on to be making a deposit currency and also the volume and the features of these deposits. There are several factors which are effects the banks sources costs. These are; - The public flnancal requirement, - Interest rates of deposits, - The reserve requirement ratio and the ratio of available funds, - Monetary policy, - Taxes and funds, - The general management of the bank expenditures. The parts of these factors is out of the banks controls while the others of is under the banks controls. With the efficient credit management, the banks increase their profits ands also support the improvement of the economy. Therefore, it is very important to take measures to decrease credit costs.