Banka yatırım fonları muhasebesi ve yatırım fonları raporlarının, bilgi kullanıcılar açısından önemi
  1. Tez No: 61179
  2. Yazar: ERCAN ÖZEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERRUH ÇÖMLEKÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Ellerinde az miktarlarda tasarrufu bulunan kişiler, bu tasarruflarını güven içinde değerlendirebilecekleri yatırım alanlarına ihtiyaç duymuşlardır. Yatırım fonları, düşük riske karşılık yüksek getirişi ile, küçük tasarrufçular için uygun yatırım alternatiflerinden birisidir. Devlet de, bu şekildeki tasarrufları sermaye piyasasına çekerek, ülke kalkınmasında kullanmak istemiştir. Bu nedenlerle, küçük tasarrufları bir araya getirerek büyük miktarlı kaynakların oluşturulması amacıyla, yatırım fonlarının kurulması düşünülmüştür. 1981 yılında çıkarılan 2499 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu ile yatırım fonlarının kurulabilmesi için yasal zemin hazırlanmıştır. 1986 tarihinde ise,“Yatırım Fonlarına İlişkin Esaslar Tebliği”çıkarılmıştır. Bu tebliğ, yatırım fonlarının çalışma şartlarına yer vererek, bankalar tarafından kurulabilmesi için gerekli ortamı hazırlamıştır. 1987 tarihinden itibaren bankalar, yatırım fonlarım kurmaya başlamıştır. Yatırım fonları muhasebe işlemlerinin yürütülmesi ve mali tablo ve raporlarının düzenlenmesindeki aksaklıklar nedeniyle 1990 tarihinde“Yatıran Fonları Mali Tablo ve Raporlarına İlişkin İlke ve Kurallar Hakkında Tebliğ”çıkarılmıştır. Bu tebliğde, yatırım fonlarının kullanacakları hesap planı yer almış, hesap planında yer alan hesapların işleyişi hakkında açıklama yapılmıştır. Ayrıca, yatıran fonlarının hazırlayacakları mali tablo ve raporlar ile bunların hazırlanmasına ilişkin kurallar açıklanmıştır. Yatırım fonları da, yapılan açıklamalar doğrultusunda muhasebe uygulamalarım gerçekleştirmektedir.Bankalar yatırım fonlarını, küçük tasarruf sahipleri adına, onların çıkarlarını koruyacak şekilde yönetmelidir. Yatırım fonlarına ilişkin olarak, banka tarafından muhasebe süreci sonunda hazırlanan mali tablo ve raporlar fonun yönetimi hakkında çeşitli bilgiler sağlamaktadır. Elde edilen bu bilgiler de, bilgi kullanıcıların alacakları kararlara dayanak oluşturmaktadır. Sermaye Piyasası Kurulu, tasarruf sahiplerinin çıkarlarım korumak amacıyla, yatırım fonlarının denetimine büyük önem vermektedir. Bu çalışma, bankaların yatırım fonu uygulamaları dikkate alınarak hazırlanmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde, yatıran fonları hakkındaki genel bilgiler yer almıştır. İkinci bölümde ise, bankaların yatırım fonlarım yönetirken ne gibi işlemler yaptıkları açıklanmıştır. Üçüncü bölüm, yatıran fonlarının muhasebe işlemlerinin nasıl yapıldığı, mali tablo ve raporların ne zaman ve nasıl hazırlandığı konularım kapsamaktadır. Son bölüm de, bilgi kullanıcılarının yatıran fonları mali tablo ve raporlarından sağladıkları bilgilere nasıl ulaştıkları ve ne şekilde kullandıkları konularım içermektedir.
Özet (Çeviri)
People who have amount of savings need investment areas where they can put good use their savings. Mutual funds, with their large earnings, in spite of low risk, are one of the reasonable investment alternatives for people who have amount of savings. Goverment wants to use these savings for the development of the country, taking them into capital market. For these reasons it is thought to form mutual funds with the aim of collecting the amount of savings together to create large sources. With The Law of Capital Market, with the number 2499 promulgated in 1981, legal ground was prepared in order to form mutual funds. Whereas“The Bulletin of Principles Regarding Mutual Funds”was promulgated in 1986. This bulletin has prepared necessary surroundings for banks, bringing about working conditions of Mutual Funds. Banks have started foiming the mutual funds since 1987. On the occasion of interruptions in applying mutual funds accountancy transactions and accommondation of financial statements and reports,“Bulletin About Principles and Rules Regarding Mutual Funds Financial Statements and Reports”was promulgated in 1990. In that bulletin account plan which mutual funds would use appeared, and the action of accounts appears in account plan was explained. Otherwise financial statements and reports prepared by mutual funds and rules related with preparation of them were explained Also mutual funds achieve accountancy applications in the direction of these explanations.VII Banks should manage mutual funds for saving owners' benefits. Related with mutual funds, financial statements and reports prepared by the bank at the end of accountancy process, give some information about management of the fund. And these obtained information forms base for information users' decisions. The Board of Capital Market emphasizes on audit of mutual funds, with the aim of keeping benefits of saving owners. This study has been prepared, taking into consideration of benefits of saving owners. In the first chapter of the study, general informations about mutual funds take place. In the second chapter, it is explained that what kind of transactions banks made while they were managing mutual funds. The third chapter includes the subjects, how accountancy transactions of mutual funds are done and, how and when financial statements and reports are prepared. And the last chapter includes the subjects to which how information users reach the informations which they obtain from mutual funds financial statements and reports, and how they use.