Flow enhancement method in VARTM and strain-controlled compaction characterization for process modeling
VARTM'da akış geliştirme methodu ve süreç modellemesi için gerilme kontrollü sıkıştırma karakterizasyonu
  1. Tez No: 611788
  2. Yazar: MERT HANCIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERCÜMENT MURAT SÖZER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
RTM ve VARTM imalat yöntemleri, kompozit parçalar üretmek için yaygın olarak kullanılan imalat yöntemleridir. Bu doktora tezinde, her iki imalat yönteminin süreç modellerini ve üretim teknolojilerini geliştirmek için; malzeme karakterizasyonu prosedürleri ve özgün bir imalat yöntemi geliştirmek amaçlanmıştır. Özgün bir sıkıştırma karakterizasyonu deney düzeneği kullanılarak; basınç- ve gerilme-kontrol yaklaşımlarındaki benzerlikler ve farklılıklar, karakterizasyon deneyinin relaksiyon evresinde sıkıştırma basıncı seviyesinin etkisi ve temel döngü öncesi uygulanan hacim azaltma döngülerinin E-cam elyaf dokuma üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Her iki kontrol yöntemi karşılaştırıldığında yükleme ve boşaltma evrelerinde önemli bir fark gözlenmemesine rağmen; yerleşme ve relaksiyon evrelerinde basınç-kontrolü yaklaşımın kalınlık yerleşmesinin ve relaksiyonunun modellenmesini; gerilme-kontrollü yaklaşımın ise yük relaksiyonunun ve yerleşmesinin modellenmesini sağladığı gözlemlenmiştir. Kalıp dolum simülasyonları; kalıp dolum sürelerini ve kuru bölgelerin lokasyonlarını öngörebilir. VARTM yönteminin birleşmiş doğası nedeniyle geçirgenlik karakterizasyonuna ek olarak sıkıştırma karakterizasyonuna da ihtiyaç duyulmaktadır. Bu tezde, alternatif bir yaklaşım; efektif VARTM elyaf geçirgenliğinin karakterize edilerek bu geçirgenlik değerinin ayrışmış RTM modelinde kullanılması sunulmuştur. Bu yaklaşım, mevcut yaklaşımdaki bir dizi deney yerine sadece bir deneye ihtiyaç duymaktadır. Deneysel ve simüle edilmiş kalıp dolumları makul sonuçlar vererek, bu yaklaşımının hızlı ve kabul edilebilir olduğunu göstermektedir. VARTM imalat yönteminden türetilmiş çeşitli imalat yöntemlerinin çözülmesi gereken sorunları bulunmaktadır. Bu tezde, Mıknatısla Reçine Akışı Geliştirme (MERF) imalat yöntemi sunulmuştur. MERF'in etkilerini gözlemlemek amacıyla; kalıp dolum deneyleri yapılmıştır. Kalıp dolum deneyleri; MERF'in, kalıp dolum süresini VARTM imalat yöntemi ile karşılaştırıldığında önemli ölçüde azalttığını göstermektedir (%42.8 oranında) ve bu yöntem reçine akış hızını bölgesel olarak arttırarak, düzensiz reçine akışını daha düzenli bir hale getirebilme kapasitesine sahiptir.
Özet (Çeviri)
RTM and VARTM are commonly used processes to manufacture composite parts. The aim of this thesis is to improve modeling and manufacturing technology of the two processes by developing characterization procedures and a novel manufacturing process. A novel compaction characterization setup is designed, and similarities/differences between pressure- and strain-controlled approaches, and effects of compaction pressure level during relaxation stage and debulking cycles on E-glass fabrics are studied. Although there is no significant difference between the two approaches during the loading and unloading stages, pressure-controlled approach provides modeling thickness settling and relaxation, while strain-controlled approach provides modeling stress relaxation and settling during settling and relaxation stages. Mold filling simulations allow predicting mold filling time and locations of voids. Due to the coupled nature of VARTM, permeability characterization is also needed besides compaction of fabrics. An alternative approach is developed by characterizing an“effective”VARTM permeability and using it in a decoupled RTM solver. This approach requires a single experiment compared to sets of experiments in the conventional approach. Actual and simulated mold fillings provided close results and the proposed approach allows rapid and acceptable modeling. The variant processes of VARTM have limitations to be improved. Magnetically Enhanced Resin Flow (MERF) process was proposed in this thesis. To study the effect of MERF, mold filling experiments were conducted. It has been shown that MERF decreased the mold filling time significantly (42.8%) compared to VARTM and is capable of manipulating non-uniform resin flow to provide more uniform flow by locally increasing flow velocity.