Üniversite sıralaması için bir performans ölçüm sistemi önerisi
A performance measurement system proposal for university ranking
- Tez No: 611787
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPER KİRAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmanın amacı dünya üniversiteleri sıralayan öncü kuruluşlardan olan ARWU, QS, THE, US News, Webometrics, HEEACT, CWTS(Leiden) ve URAP üniversite sıralama sistemlerinin belirledikleri kriterler incelenip eleştirel yönlerini de ele alarak daha spesifik göstergeler belirleyip yeni bir sıralama sistemi geliştirilmeyi amaçlamıştır. Araştırma sonucunda dört ana kriter(Araştırmanın kalitesi, İşbirliği, Öğrenme ortamının kalitesi, Eğitimin kalitesi) ve on dokuz alt kriterden (toplam bilimsel belge, atıflar, atıf etkisi, alıntılanan belgeler, alıntılanan makalelerin yüzdesi, araştırmanın itibarı, uluslararası işbirliği, uluslararası yüzde işbirliği, uluslararası ortak yazar/makaleler, akademik personel/öğrenci, uluslararası akademik personel/akademik personel, doktora/lisans, doktora/akademik personel, Nobel ödülü almış mezun veya öğretim üyesi, kurum içi gelir/akademik kadro, araştırmanın geliri/akademik kadro, endüstri araştırma geliri/akademik personel) oluşan yeni sıralama sistemi geliştirilmiştir. Oluşturulan kriterler beş farklı uzman görüşleri sonucunda etki değerleri belirlenip bulanık DEMATEL yöntemiyle ağırlıklandırılmıştır. Ağırlıklandırılan kriterler VİKOR yöntemi yardımıyla sıralanmıştır. Oluşan yeni sıralama Wilcoxon işaretli sıralama testi yöntemiyle mevcut sıralama sistemlerinden dört öncü kuruluşla(ARWU, THE, US News, URAP) ikili karşılaştırma yapılmıştır. Yapılan ikili karşılaştırmalar sonucunda yeni sıralama sistemi her bir hipotez için tutarlıdır kabul edilmiştir. Son olarak mevcut sıralama sistemlerinden öncü kuruluşlarla sıralamaları karşılaştırılıp Türkiye'deki üniversitelerin dünya sıralamalarındaki yerini üste çıkarması için bazı öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the criterious aspects of ARWU, QS, THE, US News, Webometrics, HEEACT, CWTS (Leiden) and URAP, which are among the leading institutions ranking the world universities. As a result of the research, four main criteria (quality of research, cooperation, quality of learning environment, quality of education) and nineteen sub-criteria (total scientific documents, citations, citation effect, citations, citations, percentage of articles, reputation of research, international cooperation, international percentage cooperation, international co-author / articles, academic staff / student, international academic staff / academic staff, doctorate / bachelor, doctorate / academic staff, graduate or faculty member who received the Nobel Prize, in-house income / academic staff, research income / academic staff, industry research income / academic staff). The criteria were determined by the effect of five different expert opinions and weighted by fuzzy DEMATEL method. The weighted criteria are listed with the help of VIKOR method. The new sequencing was performed by Wilcoxon signed sequencing test method and a comparison was made with four leading organizations (ARWU, THE, US News, URAP) from the existing sequencing systems. As a result of binary comparisons, the new ranking system is consistent for each hypothesis adopted. Finally, the current standings of the leading companies in the ranking system was developed some recommendations for the removal of universities in Turkey compared to the top place in the world rankings.