Obstrüktif uyku apne sendromu tanısı alan hastalarda nazal obstrüksiyonun tedavi tipi ve kompliyansı üzerine olan etkilerinin araştırılması
The effect of nasal obstruction on treatment TYPE and adherence in obstructive sleep apnea patients
  1. Tez No: 611791
  2. Yazar: SEVGİ SIDIKA SAYIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DERYA KARADENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektronörofizyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Amaç: Obstrüktif uyku apne sendromu (OUAS) patogenezinde, nazal obstrüksiyonun bağımsız bir etyolojik faktör olduğu belirtilse de, obstrüksiyonun rolüne dair kesin bir bilgi yoktur. Bu çalışmanın amacı; OUAS tanısı alan hastalarda objektif nazal muayene bulguları ile subjektif değerlendirme sonuçları arasında herhangi bir korelasyon olup olmadığını belirlemek, nazal obstrüksiyonun tedavi basıncı, cihaz tipi, maske tipi ve tedavi uyumu üzerine olan etkilerini araştırmaktır. Materyal Metod: Çalışmaya OUAS tanısı alıp, pozitif hava yolu basınç (PAP) tedavisi planlanan 86 hasta, prospektif olarak dahil edildi. PAP tedavisi öncesi hastalar, nazal ve faringeal patolojiler açısından ayrıntılı muayene edildi ve ''Burun Tikanıklığı Değerlendirme Ölçeği“, ”Sinonasal Prognoz Testi“, Epworth Uykululuk Ölçeği”ve“ Pitsburg Uyku Kalitesi İndeksi”ile subjektif olarak değerlendirildi. PAP tedavisi başlanan hastalarla, 3 ay sonra telefon ile görüşülerek tedaviye uyumları detaylı sorgulandı. Bulgular: Septal deviasyonu olan hastalarda apne-hipopne indeksi anlamlı olarak daha yüksek ve minimum O2 saturasyonu daha düşük bulundu (sırası ile p=0,046, p=0.02 ). Objektif nazal patolojisi olan hastaların NOSE değeri, nazal patolojisi olmayan hastalara göre anlamlı yüksek saptandı. (p0.05).
Özet (Çeviri)
Objective: Nasal obstruction has been considered to be an etiologic factor for obstructive sleep apnea syndrome, however the role of the obstruction has not be elucidated. This study is performed to evaluate if a correlation exists between objective nasal pathologies and subjective symptoms of nasal obstruction, to determine the effect of nasal obstruction on therapeutic level of positive airway pressure, the type of PAP device, mask type and treatment adherence in obstructive sleep apnea patients. Methods: Eighty six patients, diagnosed with OUAS were enrolled in the study, prospectively. All patients underwent a detailed nasal and faringeal examination and completed Nasal Obstruction Symptom Evaluation (NOSE ) Scale and Sinonasal Outcome Test, prior to PAP treatment. Three months after initiating PAP therapy, telephone calls were performed and PAP compliance were asssessed by patients' self report. Results: This study demonstrated a significant correlation between objective nasal pathologies and subjective symptoms of nasal obstruction.. Significant relationship were found between septal deviation and disease severity quantified by apnea- hypopne index and minimum O2 saturation.. Objective and subjective findings were not found to be associated with theraupatic PAP pressure, mask type and decongestant medication,. However the auto-CPAP treatment was statistically higher in patients with turbinate hipertrophy. SNOT-22 test score was stastistically higher in the nonadherent group. Conclusion: Subjective evaluation methods can be effective to evaluate nasal obstruction . Using both of objective and subjective methods for nasal obstruction, can help to define the most accurate PAP therapy and can identify the patients who are at risk of drop-out therapy or risk of poor adherence