Diyabetli yaşlılarda hipoglisemi ve kırılganlık arasındaki ilişkinin incelenmesi
Assessment of the relationship between hypoglycemia and frailty in elderly people with diabetes
- Tez No: 611803
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSNİYE ŞEYDA ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Diyabet önemli bir sağlık sorunudur ve yaşlı bireylerde kırılganlık durumuyla birlikte hem fizyolojik hem de bilişsel rezervlerde azalmaya sebep olabilir. Kırılgan yaşlının hipoglisemi yönetiminde standart yaklaşımlardan farklı yolların izlenmesi gerekir; ancak literatürde bu konudaki çalışmalar oldukça sınırlıdır. Araştırma 65 yaş ve üstü bireylerde kırılganlık ile hipoglisemi arasındaki ilişkilerin incelenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak planlandı. Araştırma 196 hastayla yapıldı. Veriler Yaşlı Bireyleri Tanıtıcı Bilgi Formu, Hipoglisemi Korku Ölçeği (HKÖ) ve Edmonton Kırılganlık Ölçeği (EKÖ) olmak üzere 3 bölümden oluşan anket formuyla toplandı, SPSS 26 isimli istatistik paket programında sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, t testi, tek yönlü varyans analizi (ileri analizi Tukey HSD), Pearson korelasyon analizi ve regresyon analizi kullanılarak analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Diabetes is an important health problem and may cause a decrease in both physiological and cognitive reserves when featured with the state of frailty in elderly individuals. Different approaches should be followed in the management of hypoglycemia in the frail elderly; however, the number of studies on this subject is quite limited in the literature. This study has been designed as a descriptive study to examine the relationship between frailty and hypoglycemia in individuals aged 65 years and above. The study was conducted on 196 patients. Data were collected through a questionnaire consisting of 3 parts as the Descriptive Information Form for Elderly Individuals, the Hypoglycemia Fear Scale (HFS) and the Edmonton Frailty Scale (EFS) and using in SPSS 26 statistical package program through numbers, percentages, means, standard deviations, t test, one-way analysis of variance (with Tukey HSD post hoc test), Pearson correlation analysis and Regression analysis.