Üniversite yerleşkelerinin kent ile ilişkilerinin kurgulanması
Formulation of the relations between university campuses and city
  1. Tez No: 611810
  2. Yazar: AYÇA ÖZYETGİN PÖSCHL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜN ÇOLPAN ERKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kentsel Mekan Organizasyonu ve Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Kentsel kamusal mekanlar günlük hayatta büyük bir yer kaplayan canlı bir mekanizmadır. Farklı sosyo-kültürel ve sosyo-ekonomik gruplardan bireyler bu mekanlarda bir araya gelerek kültürel, entelektüel ve ekonomik olarak birbiriyle etkileşmektedir. Kentsel politikalar tarafından şekillenen ve kullanıcıları üzerinde yarattıkları etki ile kimi zaman bu politikaları da biçimlendiren kentsel kamusal mekanlar kent içinde önemli bir yer taşımaktadır. Bu kapsamda bakılacak olunduğunda üniversite yerleşkeleri söz konusu mekanlara verilebilecek en iyi örneklerden biri olarak öne çıkmaktadır. Kent kimliğinin gelişiminde ve kentin tarihinde büyük etkilere sahip olan kent içi üniversite yerleşkeleri, gerek ev sahipliği yaptıkları kapalı ve açık mekanlar gerekse taşıdıkları simgesel özellikler nedeniyle çok boyutlu bir görev üstlenmektedir. Birbirinden farklı altyapılardan gelen öğrenci, akademik ve idari personel bu yerleşkelerde birleşerek bir bütün oluşturmaktadır. Bu bütün kent içinde yakın çevresinden başlayarak, ekonomik, entelektüel vb. açılardan kent genelini etkilemekte ve adeta kent halkını da kapsayan kentsel birer odak noktasına dönüşmektedir. Bu çalışma ülkemizdeki kent içi üniversite yerleşkesi tasarım ilkeleri, dünyada değişen yükseköğretim anlayışına bağlı yeni yaklaşımlar ve kentsel kamusal mekan olarak üniversite yerleşkelerinin kent içindeki yeri arasındaki ilişkiler üzerinden yola çıkılarak şekillenmiştir. İlk bölümde kavramlara dair farklı disiplinlerdeki çalışmalar incelenerek kuramsal bölümün temeli oluşturulmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde kamusal mekan başlığı altında klasik kamusal mekan sınıflandırılmaları ve kamusal mekan olarak üniversiteler irdelenmiştir. Üçüncü bölüm kapsamında üniversite yerleşkelerinin kent ile olan ilişkileri ele alınarak kentsel kamusal açık mekan olarak kent içi üniversite yerleşkelerine değerlendirilmiştir. Yükseköğretim kurumlarına ev sahipliği yapan kent içi üniversite yerleşkeleri kentin akademik ve entelektüel gelişimde önemli bir etkiye sahiptir. Bu açıdan bakıldığında bu alanlar, yakın çevreleri ile olan sosyal etkileşimleri ve kullanıcılarının büyük ölçekte kent ile olan bağları sayesinde kent kimliğinde büyük bir yer kaplamaktadır. Tez kapsamında örnek alan olarak Kopenhag Ticaret Okulu'nun (CBS) yeni kent içi yerleşkesinin tasarımı için yapılan yarışmayı kazanan proje seçilmiştir. Proje kapsamında kent ile yakın bağlantı içinde olacak bir üniversite yerleşkesi tasarlanması amaçlanmıştır. Böylece seçilen CBS Projesi üzerinden dünyadaki yerleşke tasarımları hakkında çıkarımlar yapılmış ve çalışma alanı olan Yıldız Teknik Üniversitesi Yıldız Yerleşkesi incelenmiştir. Bu çalışmanın amacı dünyadaki kent içi üniversite bölgelerine ait kentsel tasarım ölçütlerini inceleyerek bunların ülkemize uyarlanabilirliğinin incelenmesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi Yıldız Yerleşkesi için oluşturulan ölçütler doğrultusunda öneriler oluşturulmasıdır.
Özet (Çeviri)
Urban public spaces are a living mechanism that occupies a large place in daily life. Individuals from different socio-cultural and socio-economic groups come together in these spaces to interact culturally, intellectually and economically. Urban public spaces, which are shaped by urban policies and sometimes shape these policies with the impact they have on their users, have an important place in the city. In this context, university campuses stand out as one of the best examples to be given to these places. Urban university campuses, which have a great influence on the development of urban identity and the history of the city, undertake a multi-dimensional task due to the indoor and outdoor spaces they host and the symbolic features they carry. Students, academic and administrative staff coming from different infrastructures unite on these campuses and form a whole. This whole city, starting from its immediate surroundings, economic, intellectual, etc. It affects the city in general and it turns into an urban focal point that includes the people of the city. This study is based on the design principles of the urban university campus in our country, new approaches depending on the changing understanding of higher education in the world, and the relations between the university campuses in urban public space. In the first part, the studies in different disciplines are examined and the basis of the theoretical part is tried to be formed. In the second part, the traditional classification of public space and universities as public space are examined under the title of public space. Within the scope of the third section, the relations of university campuses with the city are addressed and city campuses are evaluated as urban public spaces. City campuses that host higher education institutions have a significant impact on the city's academic and intellectual development. From this point of view, these areas occupy a great place in the urban identity due to their social interactions with their close surroundings and their users' ties with the city on a larger scale. Within the context of this thesis, the project that won the competition for the design of the new urban campus of the Copenhagen Business School (CBS) was selected as a case study. The project aims to design a university campus that will be in close contact with the city. Thus, inferences about the campus designs in the world were made through the selected CBS Project and the Yıldız Technical University Yıldız Campus, the study area, was examined. The aim of this study is to examine the urban design criteria of urban university districts around the world and to examine their adaptability to our country and to create suggestions in line with the criteria established for Yıldız Technical University's Yıldız Campus.