Akademik düzeyi yüksek olan öğrenciler ile kaynaştırma öğrencilerinin fonksiyonel hareket analiz test bataryasında değerlendirilmesi
Evaluation of students with high academic level and mainstream students in functional motion analysis test battery
  1. Tez No: 611811
  2. Yazar: BİRÇE ŞILAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜRMÜZ KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışma, akademik düzeyi yüksek olan öğrenciler ile kaynaştırma öğrencilerinin fonksiyonel hareket analiz test bataryasında değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla 11-14 yaş aralığında Çanakkale İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı okullarda eğitim gören toplam 60 öğrenci çalışmaya dâhil edilmiştir. Araştırma akademik başarı düzeyi yüksek öğrenciler (n=30) ve kaynaştırma öğrencileri (n=30) olmak üzere iki grup şeklinde tasarlanmıştır. Çalışma kapsamında antropometrik ölçümler ve fonksiyonel hareket analiz testi uygulanmıştır. Araştırma verilerinin analizi SPSS 17.00 istatistiksel analiz paket programında yapılmıştır. İstatistiksel analizlerde parametrik testlerden Independent Sample T testi protokolü kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the students who have high academic level and mainstream students in functional motion analysis test battery. For this purpose, a total of 60 students who were educated in schools affiliated to Çanakkale Provincial Directorate of National Education between the ages of 11-14 were included in the study. The research was designed in two groups as high academic achievement students (n = 30) and mainstream students (n = 30). Anthropometric measurements and Functional Motion Analysis tests were applied. SPSS 17.00 statistical analys is package program was used to analyze there search data. Independent Sample T test protocol, which is one of the parametric tests, was used for statistical analysis.