Ayrıştırma ve kaynaştırma eğitimindeki eğitilebilir düzeyde zihinsel yetersizliği olan öğrencilerin uyum ve ve akademik beceri açısından karşılaştırılması
The Comparasion of those students who are mentally retarded in educatable level in segregation and integration education in terms of adaptation and academic skills
- Tez No: 97405
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLTEN ÜLGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZET Bu araştırmada, ayrıştırma ve kaynaştırma eğitimindeki eğitilebilir düzeyde zihinsel yetersizliği olan öğrencilerin temel akademik becerileri ile okula sosyal uyumları arasındaki fark incelenmiştir. Araştırmanın bağımlı değişkenleri öğrencilerin akademik beceri ve sosyal uyum ölçeğinden elde edilen puanlardır. Bağımsız değişkenleri ise kaynaştırma ve ayrıştırma eğitim programı uygulamalarıdır. Araştırmanın ömeklemini 1998-1999 öğretim yılında Özel Zeynep Eğitilebilir İlköğretim Okulu'na devam eden 9 12 yaş grubundaki 25 eğitilebilir zihinsel yetersiz öğrenci ile normal okullarda kaynaştırma eğitimine alınan 25 eğitilebilir zihinsel yetersizliği olan öğrenci oluşturmaktadır. Ayrıştırmadaki ve kaynaştırma eğitimindeki eğitilebilir düzeyde zihinsel yetersizliği olan öğrencilerin okula sosyal uyumları ve temel akademik becerilerine ilişkin davranışlarını ölçmek için Uyumsal Davranış Ölçeği uygulanmıştır. Ayrıştırma ve kaynaştırma eğitimindeki öğrencilerin puan ortalamaları arasındaki anlamlılık, t sınaması ile test edilmiştir. Bu ortalamalar arasındaki farkın anlamlılık düzeyi.05 olarak kabul edilmiştir. İstatistiksel işlemler bilgisayarla yapılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular aşağıda özetlenmiştir. 1/ Ayrıştırmadaki eğitilebilir düzeyde zihinsel yetersizliği olan öğrencilerin okula sosyal uyum davranışları; girişkenlik, istikrarlılık, sorumluluk, başkalarını dikkate alma, başkalarının farkında olma, grup faaliyetlerine katılma, bencillik davranışları ortalamasının kaynaştırma eğitimindeki zihinsel özürlü öğrencilerden yüksek olduğu bulunmuştur. T testi ile yapılan sınamada aradaki fark anlamlı bulunmuştur. İşbirliği, başkalarıyla etkileşimi, saldırganlık davranışları bakımından ise, ayrıştırmadaki ve kaynaştırma eğitimdeki öğrenciler arasında fark olmadığı gözlenmiştir.11 2/ Ayrıştırmadaki eğitilebilir düzeyde zihinsel yetersizliği olan öğrencilerin temel akademik becerileri; ifade, anlama, sayı ve zaman becerileri puan ortalamasının kaynaştırma eğitimindeki eğitilebilir düzeyde zihinsel yetersiz öğrencilerden daha yüksek olduğu bulunmuştur. Yapılan t testi sınamasında arasındaki fark anlamlıdır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY In this research, the difference between the basic academic skills and social adaptation to school of the mentally retarded students has been searched in the segregation and integration education. The dependent variables of the research are the points received through academic skills and social adaptation scale of the student. Independent variable, on the other hand, are the implementations of integration and segregation curriculum. The sampling group of the research are 25 mentally retarded student (ages 9-12) who have attended Private Zeynep Educatable Primary School and another 25 mentally retarded students who attends normal state schools. In order to measure social adaptations to school and measure the behaviours related to basic academic skills of the educatable mentally retarded students, Adaptation Behaviour Scale has been administered the level of significance between the students average points in private school and integrating education has been tested with t. The significance level of the difference between the averages has been accepted as. 05 Statistical operations have been carried out by means of computer. The data received as a result of the research is shown below: 1. The social acceptation behaviours to school (like enterprising, stability, responsibility, attaching importance to others, being aware of the others, joining to group actions, the level of egoism behaviours) of the mentally retarded students attending to private school are on a higher rate to compare with the other mentally retarded ones attending to normal schools. The difference in the test made by t test is significant. It has been seen that, however there is no significant difference between the students attending to segregation and the other mentally retarded ones in terms of cooperation, interaction with the others, aggressiveness behaviours.IV 2. The educatable mentally retarded students' point average in basic academic skills like expression, comprehension, number and time skills is higher than those mentally retarded students who attend to integration education. The difference between them in t test is also very significant.