İnhaler eğitimi verilmiş astım olgularında konvansiyonel fiks kombine tedavi ile idame kurtarıcı kombine tedavinin astım kontrolü, tedavi adheransı ve yaşam kalitesine etkileri
The effects of conventional fix combined treatment and maintenance reliever treatment on asthma control, adherence and quality of life in asthma patients WHO have received inhaler training
  1. Tez No: 611829
  2. Yazar: YONCA SEKİBAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLUN GEMİCİOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Giriş: Astımda farmakolojik tedavinin yanı sıra hasta eğitimi önemlidir. Hastaların tedavi uyumları ve inhaler teknikleri her vizitte kontrol edilmelidir. Amaç: Araştırma gerçek yaşamda 3. veya 4. basamak tedavi kullanan astım olgularında gerçekleştirilmiştir. Tüm hastalara standart inhaler eğitimi verilip, birincil olarak tedavi adheransı, ikincil olarak astım kontrolü, inhaler memnuniyeti ve yaşam kalitesine etkileri araştırılarak gruplar arasında fark olmayacağı ortaya konmak istenmiştir Yöntem: 120 hastada kesitsel gözlemsel 0. 3. ve 6. aylarda kohort izlem ile araştırma tamamlandı. 58 olgu idame LABA/İKS ve gereğinde SABA (KONV), 62 olgu idame ve kurtarıcı olarak IKS+Formoterol (MART) kullanmaktaydı. KONV grubunda 22 diskus ve 36 ellipta, MART grubunda 34 turbuhaler ve 28 ÖDİ mevcut idi. Gruplar ve cihazlar arasında astım kontrolü; AKT, inhaler memnuniyeti; FSI-10, tedavi uyumu; MGL, yaşam kalitesi AQLQ anketleri ile değerlendirilip, vizitlerdeki değişimleri ve uyuma etkilerine bakıldı. Bulgular: Her iki grupta da vizitler ilerledikçe anketlerde ve inhaler teknikte anlamlı düzelme saptandı (p0.05), sadece FSI-10 ile 3. vizitte KONV grup lehine anlamlı fark gözlendi (p0.05).
Özet (Çeviri)
Background: In treatment of asthma, patients' adherence and inhaler tecnique should be checked each visit. Objectives: Primary outcome is treatment adherence and secondary outcome is to determine relationship of adherence with asthma control, inhaler satisfaction and quality of life (QoL). It's aimed to show there is no difference between groups. Methods: In 120 asthmatic patients receiving 3rd and 4th step treatment, cross-sectional observational cohort follow-up was completed at 0., 3., 6. months. 58 patients received LABA/ICS and SABA as reliever therapy. 62 patients received ICS/formoterol as maintnence and reliever therapy. There were 22 discus, 36 ellipta, 34 turbuhaler, 28 MDI devices in groups. Asthma control was evaluated by ACT, inhaler satisfaction was evaluated by FSI-10 questionnaire, adherence was evaluated by the MGL scale ,QoL was evaluated by AQLQ. Results: Significant improvement was observed in the scales and inhaler technique at visits (p0.05). In first visit, nonadherence was highest in discus device (%55), least in ellipta device (%25). Difference was closed following visits. 36% of all patients had low adherence in first visit, difference decreased to 12% in last visit. Logistic regression analysis found no significant factor affecting adherence with parameters (p>0.05).