İşsizlik sigortasının uygulanabilirliği açısından İş ve İşçi Bulma Kurumu'nun yeniden yapılanma gereği
- Tez No: 61183
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KEMAL BİÇERLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
ÖZET Sosyal güvenliğin temel amacı, bireyleri toplumsal risklerin dışında tutmaktır. Sosyal güvenlik her şeyden önce, insanlarda bir güvence duygusu yaratmak ve bu güvenceyi bozacak her türlü tehlikeyi önleyebilmek sorunudur. Bağımlı çalışma karşılığı ücret geliri elde ederek yaşamını sürdürenlerin oranı arttıkça, İşsizlik riski de daha büyük bir sorun olarak ortaya çıkmaktadır. Özellikle ülkemiz gibi gelir ve tasarruf imkânlarının az olduğu durumlarda, kısa süreli işsizlik halleri dahi yaşamsal açıdan tehlikeli bir hal almaktadır. İşsizlik Sigortası ise; kendi isteği ve kusuru dışında işsiz kalan ve gerekli çabayı göstermesine rağmen iş bulamayan bireylerin karşılaştıkları gelir kaybını gidermeyi ve işsizliği önlemeyi amaçlayan, sigortacılık tekniği ile faaliyet gösteren bir sosyal güvenlik sistemidir. Günümüzde 39'u piyasa ekonomisinde olmak üzere toplam 42 ülkede uygulan makta olan“İşsizlik Sigortasık”ülkemizde 1959 yılından bu yana gündemde olmasına, kalkınma planlarında yer almasına ve bugüne kadar 27'den fazla yasa tasarısı ve önerisi hazırlanmış olmasına karşın gerçekleştirilebilmiş değildir. Türkiye için uygulanabilir bir işsizlik sigortası modeli belirlenirken, öncelikle bu sigortanın uzun yıllardır uygulandığı örneklerin incelenmesi gereklidir. Yol gösterici nitelikteki bu örnekler incelenerek sosyo-ekonomik göstergelerimize uyarlanabilecek bir işsizlik sigortası modeli oluşturmak gerçekte o kadar zor değildir. Zor olan, oluştrulan modelin uygulanmasında yetkili ve sorumlu tutulacak olan İş ve İşçi Bulma Kurumu'nun mevcut durumuyla başarılı olabilmesidir. Bu nedenledir ki, ülkemizdeki tek yasal istihdam kurumu olan İş ve İşçi Bulma Kurumu'nun işgücü piyasasının izlenmesinde ve istihdam politikalarının oluşturulmasında etkin bir hale gelebilmesi için modernizasyon ve hızlı bir yeniden yapılanma sürecine ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The basic purpose of a social security system is to protect vulnerable people and to provide a safety-net for them in times of hardship. Above all it aims to instill in people a feeling of reassurance and to prevent problems and difficulties from arising that could upset their confidence. As the number of people that earn their living as employees rather than as self- employed workers increases, the fear of unemployment becomes more real and tangible. In particular, in conditions where income and savings are low, as in the case of Turkey, even a short period of unemployment creates a situation of hardship and difficulty. As regards unemployment benefit, if one disregards those who are unwilling or unable to find work, social security acts as a form of insrance for those who remain unemployed despite every effort to find work. It aims to avert unemployment and provide a substitute for lost income. Today of a total of 42 countries that operate a system of unemployment beneit 39 have a market economy. In Turkey plans to implement such a system have been in existence since 1959 but, despite the fact that draft bills and proposals have been drawn have been drawn up more than 27 times, unemployment benefit has still not become a reality. In order to identify a suitable model for Turkey, it is first necessary to investigate the various systems of unemployment insurance that have been in use for many years elsewhere. In fact it is not that dificult to ind a model from these examples that would be appropriate for the Turkish social and economic pattern. The difficulty is that the State Employment Organisation, which would have to implement the chosen model, is not in a position to do so successfully. As a consequence, there is a real need in a period of modernisation and rapid development to improve and overhaul the State Employment Organisation, since it is the only official body that exists in Turkey for this purpose, so that it can be effective in following economic output and in creating of official policies