Türkiye'de işsizlik sigortasının uygulanabilirliği
Practicale of unemploymet insurance in Turkey
- Tez No: 97266
- Danışmanlar: PROF.DR. NÜVİT GEREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
İşsizlik sigortası, 4447 sayılı kanunla düzenlenerek, 1 Haziran 2000 tarihi itibariyle yürürlüğe girmesi sağlanmıştır. 36 yıllık bir uğraş sonucu kanunlaşan işsizlik sigortası, beklenen yararları yanı sıra ülkemizin yapısal özellikleri dikkate alındığında bir takım olumsuzlukları da beraberinde getirecektir. Avrupa Birliği'ne girme sürecinde olan ülkemiz için, sosyal güvenliğin bir kolu olan işsizlik sigortasının uygulamaya konması önemli bir gelişmedir. Ancak diğer ülkelerdeki uygulamalar ve alt yapı dikkate alındığında ülkemiz açısından bazı sorunlarla karşılaşılabileceği göz önünde bulundurulmalıdır. Ülkemizde işsizliğin türleri itibariyle açık işsizliğin yaygın oluşu, işsizlik sigortasından yararlananların işsizlere oranını oldukça düşürerek, sosyal politikalarda bir dengesizliğin doğmasma neden olacaktır. Diğer yandan yürütülecek işe yerleştirme çalışmalarında sigortadan yararlananlara öncelik tanınmasına, dolayısıyla sigorta bakımından kapsam dışı kalan işsizlerin iş bulmasının daha zorlaşmasına neden olacaktır. İşsizlik sigortası, kıdem tazminatı ile birlikte uygulandığında, işverenlere getireceği mali yük nedeniyle kayıt dışı çalışmayı veya ürün maliyetlerinin artması nedeniyle, istihdamın daralması sonuçlarım beraberinde getirecektir.
Özet (Çeviri)
Arranged by the law 4447, unemployment insurance was brought into force on the 1 st of June 2000. Enacted as a law 36 years' efforts, unemployment insurance will set forth several drawbacks-due to the structural charesteristics of our country- as well as expected benefits. It's a drastically important improvement to put the unemployment insurance into validity for our country, which is on the way of becoming a member of the Europan Community. When we examine the applications in other countries and the substructure of our own country, we see that some problems may emerge in our country. Being quite prevalent according to the other types of unemployment, unconcealed unemployment will cause some of imbalance among social policies by lessening the rate of the ones utilizing the unemployment insurance against the unemployed. Since the people taking the advantage of unemployment insurance will have priority in finding a job, it will be much more difficult for the ones who are not in the extension of the insurance to get an occupation. When applied together with the seniority compensation, unemployment insurance will either bring along unregistered working due to the high expense on the employer or get the employment shrunk due to the increase in the cost of production.