İşsizlik sigortası ve Türkiye'de uygulanabirliği
  1. Tez No: 86220
  2. Yazar: RAMAZAN ASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET Çalışmada, sosyal güvenlik sistemini bir parçası olan, fakat teknik ve ekonomik bazı nedenlerden ötürü, daha çok gelişmiş ülkelerce uygulanan, işsizlik sigortası sistemini tanıtmak amaçlanmıştır. Ülkemizde, henüz uygulanmamasına rağmen, son derece önemli olan bu sigorta kolu, derinlemesine incelenmiş, sosyal güvenlik içindeki yeri saptanarak, kuramsal çerçevesi çizilmeye çalışılmıştır. Dünya ülkelerindeki uygulamalara yer verilerek, uygulamaların işleyiş biçimleri ortaya konmuştur. Bütün bunlardan, ülkemiz için uygulanması muhtemel bir işsizlik sigortasının nasıl olabileceği, daha da önemlisi ülkemizde bu tür bir sigortanın uygulanıp uygulanamayacağı tartışılmış olup, sonuç itibariyle, su sigortanın, gerek ekonomik gerekse teknik bazı nedenlerden dolayı henüz ülkemizde uygulanmasının erken olduğu, birtakım şartların yerine getirilmeden uygulanması halinde ise büyük haksızlıkların ortaya çıkacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this study is to introduce the unenyplayment insurance whice is to part of the social security system and used mostly by developed countries because of same technical and economical reasons. Although it is not put into practice in Turkey yet. İt was deeply examined, its position in social securiti was determinet and its theoretical limitalrans were described as It's one of the most important branches of insurance. It's practies tn other countries were shown to create on imose on its wase. From these probable unemployment insurance which will be practiced in the future is discused and as a result because at same technical and economical reasons it is early to use in Turkey now an it is understand that it will be practiced before performs same conditrons it will cause unfair conditions.