Proprioseptif nöromuskuler fasilitasyon tekniklerinin parkinson hastalarında bilişsel ve motor fonksiyona etkisi
Effect of proprioceptive neuromuscular facilitation techniques on cognitive and motor function in patients of parkinson disease
- Tez No: 611835
- Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFİYE KANIT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Parkinson hastalığı (PH), alzheimer hastalığından sonra en sık görülen 2. nörodejeratif (sinir aşınmasına bağlı) hastalıktır. Genel olarak motor belirtilerle karakterize bir hastalık olsa da motor olmayan belirtilere de sık rastlanır. Bu belirtilerden bilişsel işlev bozukluğu parkinson hastalığının erken evrelerinde hafif olarak görülmekte ve ilerleyen zamanlarda demansın gelişmesine sebep olabilmektedir. Bununla birlikte yürütücü işlevlerdeki bozukluk hareket becerilerindeki bozulma ile birleşerek parkinson hastalarının düşme sayılarında artışa neden olabilmekte ve yaşam kalitesini düşürmektedir. Yürüme mesafesinin kısalması, denge bozuklukları parkinson hastaları için hareketsiz yaşama zemin hazırlamaktadır. Bu sebeplerle çalışmamıza Torbalı Devlet Hastanesinde Fizik Tedavi Rehabilitasyon ünitesinde Proprioseptif Nöromuskuler Fasilitasyon (PNF) egzersizleri ile tedavi gören ve hafif bilişsel bozukluğu olan 5'i olgu grubunda 5'i kontrol grubunda olmak üzere 10 parkinson hastasını dahil ettik. Hastalar tedavi başlamadan ve 15. Seans sonunda kontrol gruplarıda 20 gün arayla Fonksiyonel Bağımsızlık Ölçeği (FBÖ), Montreal Bilişsel Değerlendime Ölçeği (MOBİD) ve Standardize Mini Mental Test (SMMT) ile değerlendirildi. Sonuçlar tekrarlayan ölçümler ANOVA kullanılarak analiz edildi. Sonuç olarak ön test ve son test arasında, tüm testlerin toplam skorlarında, MOBİD adlandırma, SMMT hatırlama, FBÖ yer değiştirme, sosyal algılama verilerinde PNF egzersizlerinden bağımsız olarak artış gerçekleşmiştir. FBÖ toplam skorlarındaki farklılıklarda cinsiyet, grup ve grup-cinsiyet etkileşimi tespit edilmiştir. Anahtar Kelimeler; Biliş; PNF; Parkinson Hastalığı; Egzersiz
Özet (Çeviri)
Parkinson's disease (PD) is the second most common neurodegenerative disease after Alzheimer's disease. Although it is a disease characterized by motor symptoms in general, non-motor symptoms are also common. Of these symptoms, cognitive dysfunction is mild in the early stages of Parkinson's disease and may lead to the development of dementia later. However, impaired executive functions may be associated with impaired mobility, leading to an increase in the number of falls in Parkinson's patients and reduced quality of life. Shortening of the walking distance and balance disorders pave the way for inactive life for Parkinson's patients. For this reason, we included 10 patients with PD who were treated with Proprioseptive Neuromuscular Facilitation (PNF) exercises in Torbali Devlet Hastanesi Physical Therapy Rehabilitation Unit and 5 of them were in the case group and 5 of them were in the control group. The patients were evaluated with Functional Independence Scale (FIM), Montreal Cognitive Assessment Scale (MOCA) and Standardized Mini Mental Test (SMMT) at the beginning of the treatment and at the end of the 15th session. Results were analyzed using repeated measures ANOVA. As a result, the total scores of all tests, MOCA naming, SMMT recall and FIM social perception, displacement datas, increased independent of PNF exercises between pre-test and post-test. Gender, group and group-sex interactions were determined in the differences in FIM total scores. Keywords; Cognition; PNF; Parkinson disease; exercise